All results and palmares of cycling from 1982 to the present day. - Cyclingbase
 
 September, Friday 22 2017 
 
 
 
 
Results
Tour d'Autriche 2010
ME 2.HC. UCI Européen
2010-07-04 : Classement général
Rank UCI Code Name First name Nation Teams Code Time/Gap Uci Points
1 ITA19830901 Ricco Riccardo Ceramica Flaminia FLM 27:35:30
2 ESP19840116 Pardilla Bellon Sergio Carmiooro - NGC CMO 38"
3 ITA19810109 Sella Emanuele Carmiooro - NGC CMO 1.49.
4 POR19851018 Machado Tiago Team RadioShack RSH 2.31.
5 RUS19860711 Ovechkin Artem Team Katusha KAT 2.34.
6 RUS19820704 Gusev Vladimir Team Katusha KAT 3.48.
7 AUT19870920 Denifl Stefan Cervélo Test Team CTT 4:17
8 ITA19840701 Possoni Morris Sky Pro Cycling Team SKY 4:28
9 BEL19860608 Hermans Ben Team RadioShack RSH 5:04
10 NED19810405 Weening Pieter Rabobank Cycling Team RAB 5:07
11 UKR19770725 Pidgorny Ruslan ISD - Neri ISD 5:13
12 RSA19860810 Augustyn John-Lee Sky Pro Cycling Team SKY 5.40.
13 AUT19891207 Brandle Matthias Footon-Servetto FOT 5:49
14 GER19810909 Fothen Markus Team Milram MRM 6:27
15 SUI19850822 Hollenstein Reto Vorarlberg - Corractec VBG 6:37
16 USA19850509 Busche Matthew Team RadioShack RSH 6:42
17 BEL19790829 Devolder Stijn Quick Step QST 7:22
18 RUS19880625 Silin Egor Team Katusha KAT 7.30.
19 GER19890825 Nerz Dominik Team Milram MRM 8.17.
20 AUT19740906 Totschnig Harald Tirol Team TIR 8.48.
2010-07-04 : Dornbirn - Bludenz - 157 km
Rank UCI Code Name First name Nation Teams Code Time/Gap Uci Points
1 GER19820716 Greipel André Team HTC - Columbia THR 3:38:38
2 GBR19871105 Swift Ben Sky Pro Cycling Team SKY m.t.
3 AUS19790409 Brown Graeme Rabobank Cycling Team RAB m.t.
4 ITA19810131 Napolitano Danilo Team Katusha KAT m.t.
5 BEL19860409 Maes Nikolas Quick Step QST m.t.
6 ITA19820419 Colli Daniele Ceramica Flaminia FLM m.t.
7 ITA19870629 Piechele Andrea Carmiooro - NGC CMO m.t.
8 GER19781211 Weissinger René Vorarlberg - Corractec VBG m.t.
9 BEL19801215 Sentjens Roy Team Milram MRM m.t.
10 RSA19841206 Impey Daryl Team RadioShack RSH m.t.
11 ITA19880710 Bertolini Thomas Androni Giocattoli - Serramenti PVC Diquigiovanni AND m.t.
12 JPN19830410 Beppu Fumiyuki Team RadioShack RSH m.t.
13 SUI19830306 Zahner Simon BMC Racing Team BMC m.t.
14 AUT19850902 Fankhauser Clemens Vorarlberg - Corractec VBG m.t.
15 AUT19870920 Denifl Stefan Cervélo Test Team CTT m.t.
Leader :
Rank UCI Code Name First name Nation Teams Code Uci Points
1 GER19820716 Greipel André Team HTC - Columbia THR Pts.
2010-07-05 : Landeck - Kitzbüheler Horn - 173 km
Rank UCI Code Name First name Nation Teams Code Time/Gap Uci Points
1 ITA19830901 Ricco Riccardo Ceramica Flaminia FLM 4:24:22
2 ITA19810109 Sella Emanuele Carmiooro - NGC CMO 53"
3 ESP19840116 Pardilla Bellon Sergio Carmiooro - NGC CMO m.t.
4 ITA19840701 Possoni Morris Sky Pro Cycling Team SKY 1.43.
5 POR19851018 Machado Tiago Team RadioShack RSH 2.11.
6 RSA19860810 Augustyn John-Lee Sky Pro Cycling Team SKY 2.15.
7 RUS19820704 Gusev Vladimir Team Katusha KAT 2.37.
8 AUT19870920 Denifl Stefan Cervélo Test Team CTT 2.53.
9 ITA19690115 Noe' Andréa Ceramica Flaminia FLM 3.08.
10 RUS19860711 Ovechkin Artem Team Katusha KAT 3.16.
11 ITA19820216 Cannone Donato Ceramica Flaminia FLM 3.14.
12 UKR19770725 Pidgorny Ruslan ISD - Neri ISD 3.16.
13 NED19810405 Weening Pieter Rabobank Cycling Team RAB m.t.
14 SUI19850822 Hollenstein Reto Vorarlberg - Corractec VBG 3.22.
15 BEL19860608 Hermans Ben Team RadioShack RSH 3.27.
Leader :
Rank UCI Code Name First name Nation Teams Code Uci Points
1 ITA19830901 Ricco Riccardo Ceramica Flaminia FLM Pts.
2010-07-06 : Kitzbühel - Lienz - 134 km
Rank UCI Code Name First name Nation Teams Code Time/Gap Uci Points
1 ITA19780108 Bertagnolli Leonardo Androni Giocattoli - Serramenti PVC Diquigiovanni AND 3:24:09
2 UKR19770725 Pidgorny Ruslan ISD - Neri ISD m.t.
3 RUS19880625 Silin Egor Team Katusha KAT m.t.
4 USA19850509 Busche Matthew Team RadioShack RSH m.t.
5 BEL19800505 Nuyens Nick Rabobank Cycling Team RAB 31"
6 ITA19830113 Visconti Giovanni ISD - Neri ISD 40"
7 DEN19870818 Kvist Thomas Vedel Quick Step QST m.t.
8 ITA19830816 Piemontesi Fabrice Androni Giocattoli - Serramenti PVC Diquigiovanni AND m.t.
9 AUT19891207 Brandle Matthias Footon-Servetto FOT m.t.
10 ESP19840323 Mate Mardonnes Luis Angel Androni Giocattoli - Serramenti PVC Diquigiovanni AND m.t.
11 SUI19820913 Stalder Florian BMC Racing Team BMC m.t.
12 AUT19780811 Trampusch Gerhardt RC ARBÖ Gourmetfein Wels RAD m.t.
13 RUS19870930 Rovny Ivan Team RadioShack RSH m.t.
14 AUT19740906 Totschnig Harald Tirol Team TIR m.t.
15 AUS19830803 Wurf Cameron Androni Giocattoli - Serramenti PVC Diquigiovanni AND m.t.
Leader :
Rank UCI Code Name First name Nation Teams Code Uci Points
1 ITA19830901 Ricco Riccardo Ceramica Flaminia FLM Pts.
2010-07-07 : Lienz - Großglockner/Kaiser-Franz-Josefs-Höhe - 146 km
Rank UCI Code Name First name Nation Teams Code Time/Gap Uci Points
1 ITA19830901 Ricco Riccardo Ceramica Flaminia FLM 3:40:35
2 ESP19840116 Pardilla Bellon Sergio Carmiooro - NGC CMO 41"
3 ITA19810109 Sella Emanuele Carmiooro - NGC CMO m.t.
4 RUS19860711 Ovechkin Artem Team Katusha KAT 1.08.
5 ESP19840323 Mate Mardonnes Luis Angel Androni Giocattoli - Serramenti PVC Diquigiovanni AND 1.56.
6 POR19851018 Machado Tiago Team RadioShack RSH m.t.
7 ITA19840701 Possoni Morris Sky Pro Cycling Team SKY m.t.
8 RUS19820704 Gusev Vladimir Team Katusha KAT 2.11.
9 BEL19860608 Hermans Ben Team RadioShack RSH 2.22.
10 RSA19860810 Augustyn John-Lee Sky Pro Cycling Team SKY 2.32.
11 RUS19880625 Silin Egor Team Katusha KAT 2.34.
12 AUT19870920 Denifl Stefan Cervélo Test Team CTT m.t.
13 SUI19850822 Hollenstein Reto Vorarlberg - Corractec VBG m.t.
14 GER19810909 Fothen Markus Team Milram MRM 2.36.
15 NED19810405 Weening Pieter Rabobank Cycling Team RAB 2.38.
Leader :
Rank UCI Code Name First name Nation Teams Code Uci Points
1 ITA19830901 Ricco Riccardo Ceramica Flaminia FLM Pts.
2010-07-08 : JUFA-Etappe: Bleiburg - Deutschlandsberg - 150 km
Rank UCI Code Name First name Nation Teams Code Time/Gap Uci Points
1 BEL19800505 Nuyens Nick Rabobank Cycling Team RAB 3:37:37
2 ITA19830113 Visconti Giovanni ISD - Neri ISD m.t.
3 RUS19880625 Silin Egor Team Katusha KAT 4"
4 GBR19850520 Froome Chris Sky Pro Cycling Team SKY 12"
5 ESP19820402 Gutiérrez Gutiérrez David Footon-Servetto FOT 15"
6 ITA19810109 Sella Emanuele Carmiooro - NGC CMO 17"
7 ITA19830901 Ricco Riccardo Ceramica Flaminia FLM m.t.
8 ESP19840116 Pardilla Bellon Sergio Carmiooro - NGC CMO m.t.
9 AUT19870920 Denifl Stefan Cervélo Test Team CTT 20"
10 GER19810909 Fothen Markus Team Milram MRM 22"
11 POR19851018 Machado Tiago Team RadioShack RSH m.t.
12 SUI19820913 Stalder Florian BMC Racing Team BMC 24"
13 RUS19860711 Ovechkin Artem Team Katusha KAT m.t.
14 RUS19870930 Rovny Ivan Team RadioShack RSH m.t.
15 BEL19860608 Hermans Ben Team RadioShack RSH 27"
Leader :
Rank UCI Code Name First name Nation Teams Code Uci Points
1 ITA19830901 Ricco Riccardo Ceramica Flaminia FLM Pts.
2010-07-09 : Deutschlandsberg - Laxenburg - 231 km
Rank UCI Code Name First name Nation Teams Code Time/Gap Uci Points
1 GER19820716 Greipel André Team HTC - Columbia THR 5:42:54
2 GER19780127 Förster Robert Team Milram MRM m.t.
3 GBR19871105 Swift Ben Sky Pro Cycling Team SKY m.t.
4 ITA19810131 Napolitano Danilo Team Katusha KAT m.t.
5 BEL19860409 Maes Nikolas Quick Step QST m.t.
6 ITA19820419 Colli Daniele Ceramica Flaminia FLM m.t.
7 GER19870614 Reimer Martin Cervélo Test Team CTT m.t.
8 AUS19891018 Howard Leigh Team HTC - Columbia THR m.t.
9 AUS19790409 Brown Graeme Rabobank Cycling Team RAB m.t.
10 SUI19830306 Zahner Simon BMC Racing Team BMC m.t.
11 NED19851226 Leezer Thomas Rabobank Cycling Team RAB m.t.
12 AUT19780811 Trampusch Gerhardt RC ARBÖ Gourmetfein Wels RAD m.t.
13 GER19781211 Weissinger René Vorarlberg - Corractec VBG m.t.
14 AUT19850902 Fankhauser Clemens Vorarlberg - Corractec VBG m.t.
15 ITA19810925 Camussa Piergiorgio Vorarlberg - Corractec VBG m.t.
Leader :
Rank UCI Code Name First name Nation Teams Code Uci Points
1 ITA19830901 Ricco Riccardo Ceramica Flaminia FLM Pts.
2010-07-10 : Podersdorf am Neusiedler See - Illmitz/EZF - 26 km
Rank UCI Code Name First name Nation Teams Code Time/Gap Uci Points
1 NED19810308 Posthuma Joost Rabobank Cycling Team RAB 30:47
2 GER19870407 Gretsch Patrick Team HTC - Columbia THR 11"
3 RUS19860711 Ovechkin Artem Team Katusha KAT 40"
4 BEL19790829 Devolder Stijn Quick Step QST 46"
5 ESP19800205 Irizar Arranburu Markel Team RadioShack RSH 47"
6 POR19851018 Machado Tiago Team RadioShack RSH 49"
7 NZL19810110 Roulston Hayden Team HTC - Columbia THR 52"
8 LAT19760121 Belohvosciks Raivis Ceramica Flaminia FLM 57"
9 FRA19761211 Bodrogi Lazlo Team Katusha KAT 58"
10 RUS19820704 Gusev Vladimir Team Katusha KAT 1.05.
11 AUS19891018 Howard Leigh Team HTC - Columbia THR 1.15.
12 AUT19870920 Denifl Stefan Cervélo Test Team CTT 1.21.
13 AUT19891207 Brandle Matthias Footon-Servetto FOT 1.22.
14 NOR19890331 Aakvik Niklas Plussbank Cervelo PBC 1.26.
15 GER19890825 Nerz Dominik Team Milram MRM 1.27.
Leader :
Rank UCI Code Name First name Nation Teams Code Uci Points
1 ITA19830901 Ricco Riccardo Ceramica Flaminia FLM Pts.
2010-07-11 : Podersdorf am Neusiedler See - Wien (Burgtheater) - 122 km
Rank UCI Code Name First name Nation Teams Code Time/Gap Uci Points
1 AUS19790409 Brown Graeme Rabobank Cycling Team RAB 2:32:54
2 GER19780127 Förster Robert Team Milram MRM m.t.
3 GER19820716 Greipel André Team HTC - Columbia THR m.t.
4 GBR19740130 Hammond Roger Cervélo Test Team CTT m.t.
5 GER19870614 Reimer Martin Cervélo Test Team CTT m.t.
6 ITA19810131 Napolitano Danilo Team Katusha KAT m.t.
7 ITA19870629 Piechele Andrea Carmiooro - NGC CMO m.t.
8 RSA19841206 Impey Daryl Team RadioShack RSH m.t.
9 JPN19830410 Beppu Fumiyuki Team RadioShack RSH m.t.
10 GBR19871105 Swift Ben Sky Pro Cycling Team SKY m.t.
11 AUT19850902 Fankhauser Clemens Vorarlberg - Corractec VBG m.t.
12 NED19851226 Leezer Thomas Rabobank Cycling Team RAB m.t.
13 GER19781211 Weissinger René Vorarlberg - Corractec VBG m.t.
14 ESP19820821 Celis Zabala Vidal Footon-Servetto FOT m.t.
15 USA19880607 Barton Chris BMC Racing Team BMC m.t.
historic
2009 - ME 2.HC.
1 Albasini Michael
2 Pidgorny Ruslan
2008 - ME 2.HC.
1 Rohregger Thomas
2 Gusev Vladimir
2007 - ME 2.HC.
1 Devolder Stijn
2 Rohregger Thomas
2006 - ME 2.HC.
1 Danielson Tom
2 Pidgorny Ruslan
2005 - ME 2.HC.
1 Mercado Martin Juan Miguel
2 Tschopp Johann
2004 - 2.2
1 Evans Cadel
2 Scarponi Michele
2003 - 2.2
1 Glomser Gerrit
2 Golcer Jure
2002 - 2.2
1 Glomser Gerrit
2 Obwaller Hans-Peter
 
 
Women
Men
2017-10-07 Tour de Lombardie
2018-01-16 Tour Down Under
2018-01-28 Cadel Evans Great Ocean Road Race
2018-02-21 Abu Dhabi Tour
2018-02-24 Circuit Het Nieuwsblad - Circuit Het Volk
2018-03-03 Montepaschi Strade Bianche - Eroica
2018-03-04 Paris Nice
2018-03-07 Tirreno - Adriatico
2018-03-17 Milan - San Remo
2018-03-19 Tour de Catalogne
Cyclingbase - 2001 - 2017