All results and palmares of cycling from 1982 to the present day. - Cyclingbase
 
 September, Friday 21 2018 
 
 
 
 
Results
Tirreno - Adriatico 1999
2.HC
1999-03-10 : Classement Général
Rank UCI Code Name First name Nation Teams Code Time/Gap Uci Points
1 ITA19700527 Bartoli Michele Mapei - Quick Step 36h03'30"
2 ITA19710809 Rebellin Davide Team Polti 9"
3 ITA19730716 Garzelli Stefano Mercatone Uno - Bianchi 14"
4 FRA19681130 Jalabert Laurent O.N.C.E. - Deutsche Bank 21"
6 ITA19750114 Spezialetti Alessandro Mobilvetta - Northwave 1'56"
7 DEN19710524 Hamburger Bo Cantina Tollo - Alexia Alluminio 3'57"
8 FRA19741103 Jenner Christopher Crédit Agricole 4'26"
9 SUI19710912 Camenzind Oscar Lampre - Daikin 4'26"
10 ITA19710719 Casarotto Davide TVM - Farm Frites 4'27"
11 GER19760115 Klier Andreas TVM - Farm Frites 4'27"
12 ITA19750714 Recinella Graziano Mobilvetta - Northwave 4'41"
13 ESP19700103 Gonzalez De Galdeano Alvaro Vitalicio Seguros - Grupo Generali 4'50"
14 ESP19670112 Uriarte José-Ramon Festina - Lotus 5'07"
15 ITA19730313 Napoliatano Massimiliano Mercatone Uno - Bianchi 5'46"
16 ITA19740708 Baliani Fortunato Selle Italia - W52 - Loteria Bono del Ciclismo 5'50"
17 ITA19680805 Faustini Stefano Mobilvetta - Northwave 6'17"
18 COL19740710 Pena Grisales Victor Hugo Vitalicio Seguros - Grupo Generali 11'12"
19 NED19700101 Hoffman Tristan TVM - Farm Frites 11'45"
20 ESP19720118 Hernandez Bertran Jaime Javier Festina - Lotus 13'54"
1999-03-10 : Sorrento - Sorrento - 131 km
Rank UCI Code Name First name Nation Teams Code Time/Gap Uci Points
1 LAT19730903 Vainsteins Romans Vini Caldirola - Sidermec 3h08'41"
2 ITA19710201 Petito Roberto Saeco - Cannondale m.t.
3 ITA19710809 Rebellin Davide Team Polti m.t.
4 ITA19730716 Garzelli Stefano Mercatone Uno - Bianchi m.t.
5 ITA19700914 Casagrande Francesco Vini Caldirola - Sidermec m.t.
6 ITA19700527 Bartoli Michele Mapei - Quick Step m.t.
7 DEN19710524 Hamburger Bo Cantina Tollo - Alexia Alluminio m.t.
8 FRA19681130 Jalabert Laurent O.N.C.E. - Deutsche Bank m.t.
9 ITA19670118 Donati Massino Vini Caldirola - Sidermec 5"
10 BEL19700118 Van Petegem Peter TVM - Farm Frites 21"
11 ITA19680613 Baldato Fabio Ballan-Alessio m.t.
12 ITA19720413 Guidi Fabrizio Team Polti 30"
13 ITA19680407 Conte Biagio Liquigas - Pata m.t.
14 GER19760115 Klier Andreas TVM - Farm Frites m.t.
15 ITA19641014 Dierckxsens Ludo Lampre - Daikin m.t.
1999-03-11 : Sorrento - S Maria Capua - 178 km
Rank UCI Code Name First name Nation Teams Code Time/Gap Uci Points
1 ITA19690817 Strazzer Massimo Mobilvetta - Northwave 4h43'15"
2 SLO19760428 Klemencic Zoran Vini Caldirola - Sidermec m.t.
3 LAT19730903 Vainsteins Romans Vini Caldirola - Sidermec m.t.
4 NED19731125 De Jongh Steven TVM - Farm Frites m.t.
5 ITA19690620 Lombardi Giovanni Team Deutsche Telekom m.t.
6 ITA19680822 Leoni Endrio Liquigas - Pata m.t.
7 ITA19701117 Turicchia Alain Riso Scotti - Vinavil m.t.
8 GER19760115 Klier Andreas TVM - Farm Frites m.t.
9 FRA19681028 Simon François Crédit Agricole m.t.
10 GER19740104 Hondo Danilo Team Deutsche Telekom m.t.
11 ITA19730322 Frigo Fulvio Selle Italia - W52 - Loteria Bono del Ciclismo m.t.
12 FRA19700818 Vasseur Cédric Crédit Agricole m.t.
13 POL19650213 Spruch Zbigniew Lampre - Daikin m.t.
14 ITA19700527 Bartoli Michele Mapei - Quick Step m.t.
15 ITA19720413 Guidi Fabrizio Team Polti m.t.
1999-03-12 : S. Maria Capua Vetere - L - 214 km
Rank UCI Code Name First name Nation Teams Code Time/Gap Uci Points
1 ITA19670322 Cipollini Mario Saeco - Cannondale 5h38'30"
2 ITA19690123 Zanini Stefano Mapei - Quick Step m.t.
3 ITA19680822 Leoni Endrio Liquigas - Pata m.t.
4 ITA19680613 Baldato Fabio Ballan-Alessio m.t.
5 ITA19690817 Strazzer Massimo Mobilvetta - Northwave m.t.
6 ESP19700804 Edo Alsina Angel Kelme - Costa Blanca m.t.
7 CZE19680828 Svorada Jan Lampre - Daikin m.t.
8 ITA19701117 Turicchia Alain Riso Scotti - Vinavil m.t.
9 RSA19770422 Hunter Robert Lampre - Daikin m.t.
10 ESP19741223 Galvan Ruben Kelme - Costa Blanca m.t.
11 ITA19751103 Balducci Gabriele Navigare - Gaerne m.t.
13 ITA19691110 Minali Nicola Cantina Tollo - Alexia Alluminio m.t.
14 ITA19720413 Guidi Fabrizio Team Polti m.t.
15 SLO19760428 Klemencic Zoran Vini Caldirola - Sidermec m.t.
1999-03-13 : Luco dei Marsi - Paglieta - 197 km
Rank UCI Code Name First name Nation Teams Code Time/Gap Uci Points
1 ITA19740401 Bettini Paolo Mapei - Quick Step 5h01'18"
2 ITA19700527 Bartoli Michele Mapei - Quick Step 02"
3 ITA19710809 Rebellin Davide Team Polti m.t.
4 ITA19730716 Garzelli Stefano Mercatone Uno - Bianchi m.t.
5 ITA19740204 Mazzanti Luca Cantina Tollo - Alexia Alluminio m.t.
6 ESP19700804 Edo Alsina Angel Kelme - Costa Blanca m.t.
7 FRA19681130 Jalabert Laurent O.N.C.E. - Deutsche Bank m.t.
8 BEL19700118 Van Petegem Peter TVM - Farm Frites m.t.
9 ESP19760309 Mancebo Perez Francisco Banesto m.t.
10 ITA19690601 Ferrigato Andrea Ballan-Alessio m.t.
11 ITA19701117 Turicchia Alain Riso Scotti - Vinavil m.t.
12 FRA19750430 Moncoutié David Cofidis m.t.
13 FRA19681028 Simon François Crédit Agricole m.t.
14 ITA19680613 Baldato Fabio Ballan-Alessio m.t.
15 FRA19680903 Mengin Christophe Française des jeux FDJ m.t.
1999-03-14 : Paglieta - Torricella Sic - 198 km
Rank UCI Code Name First name Nation Teams Code Time/Gap Uci Points
2 ITA19700527 Bartoli Michele Mapei - Quick Step 10"
3 ITA19710809 Rebellin Davide Team Polti m.t.
4 ITA19730716 Garzelli Stefano Mercatone Uno - Bianchi m.t.
5 FRA19681130 Jalabert Laurent O.N.C.E. - Deutsche Bank 17"
6 ITA19750114 Spezialetti Alessandro Mobilvetta - Northwave 21"
7 FRA19741103 Jenner Christopher Crédit Agricole 3'51"
8 ITA19730313 Napoliatano Massimiliano Mercatone Uno - Bianchi 3'52"
10 SUI19710912 Camenzind Oscar Lampre - Daikin m.t.
11 ITA19701117 Turicchia Alain Riso Scotti - Vinavil m.t.
12 FRA19700818 Vasseur Cédric Crédit Agricole m.t.
13 ITA19740708 Baliani Fortunato Selle Italia - W52 - Loteria Bono del Ciclismo m.t.
14 ITA19750305 Loda Nicola Ballan-Alessio m.t.
15 GER19760115 Klier Andreas TVM - Farm Frites m.t.
1999-03-15 : Teramo - Alba Adriatica - 170 km
Rank UCI Code Name First name Nation Teams Code Time/Gap Uci Points
1 LAT19730903 Vainsteins Romans Vini Caldirola - Sidermec 3h49'02"
2 ITA19751103 Balducci Gabriele Navigare - Gaerne m.t.
3 ITA19701011 Fagnini Gian Matteo Saeco - Cannondale m.t.
4 ITA19680407 Conte Biagio Liquigas - Pata m.t.
5 NED19700101 Hoffman Tristan TVM - Farm Frites m.t.
6 SUI19640316 Gianetti Mauro Vini Caldirola - Sidermec 2"
7 UKR19610121 Ugrumov Piort Ballan-Alessio 6"
8 ITA19721128 Raimondi Giancarlo Liquigas - Pata 1'49"
9 ITA19740103 Petacchi Alessandro Navigare - Gaerne m.t.
10 CZE19680828 Svorada Jan Lampre - Daikin m.t.
11 ITA19740401 Bettini Paolo Mapei - Quick Step m.t.
12 GER19680705 Zabel Erik Team Deutsche Telekom m.t.
13 ITA19730322 Frigo Fulvio Selle Italia - W52 - Loteria Bono del Ciclismo m.t.
14 NED19731125 De Jongh Steven TVM - Farm Frites m.t.
15 RSA19770422 Hunter Robert Lampre - Daikin m.t.
1999-03-16 : Alba Adriatica - Civitano - 160 km
Rank UCI Code Name First name Nation Teams Code Time/Gap Uci Points
1 NED19731125 De Jongh Steven TVM - Farm Frites 4h19'10"
2 POL19650213 Spruch Zbigniew Lampre - Daikin m.t.
3 ITA19720413 Guidi Fabrizio Team Polti m.t.
4 DEN19690313 Michaelsen Lars Française des jeux FDJ m.t.
5 GER19680705 Zabel Erik Team Deutsche Telekom m.t.
6 ITA19740103 Petacchi Alessandro Navigare - Gaerne m.t.
7 FRA19681028 Simon François Crédit Agricole m.t.
8 ESP19700804 Edo Alsina Angel Kelme - Costa Blanca m.t.
9 ITA19720413 Guidi Fabrizio Team Polti m.t.
10 ITA19700527 Bartoli Michele Mapei - Quick Step m.t.
11 GBR19670215 Sciandri Maximilian Française des jeux FDJ m.t.
12 ITA19740401 Bettini Paolo Mapei - Quick Step m.t.
13 ITA19740708 Baliani Fortunato Selle Italia - W52 - Loteria Bono del Ciclismo m.t.
14 ITA19690713 Vergnani Marco Selle Italia - W52 - Loteria Bono del Ciclismo m.t.
15 BEL19640710 Peeters Wilfrid Mapei - Quick Step m.t.
1999-03-17 : Civitanova - San Benedett - 164 km
Rank UCI Code Name First name Nation Teams Code Time/Gap Uci Points
1 CZE19680828 Svorada Jan Lampre - Daikin 4h22'10"
2 ITA19701011 Fagnini Gian Matteo Saeco - Cannondale m.t.
3 ITA19690620 Lombardi Giovanni Team Deutsche Telekom m.t.
4 ITA19720413 Guidi Fabrizio Team Polti m.t.
5 SLO19760428 Klemencic Zoran Vini Caldirola - Sidermec m.t.
6 DEN19690313 Michaelsen Lars Française des jeux FDJ m.t.
7 GER19670806 Wust Marcel Festina - Lotus m.t.
8 ITA19680822 Leoni Endrio Liquigas - Pata m.t.
9 ITA19750724 Ongarato Alberto Ballan-Alessio m.t.
10 SLO19691130 Hvastija Martin Ballan-Alessio m.t.
11 ITA19750305 Loda Nicola Ballan-Alessio m.t.
12 ITA19730322 Frigo Fulvio Selle Italia - W52 - Loteria Bono del Ciclismo m.t.
13 FRA19681028 Simon François Crédit Agricole m.t.
14 ITA19720715 Mondini Gianpaolo Cantina Tollo - Alexia Alluminio m.t.
15 RUS19720107 Sivakov Alexeï Big Mat - Auber 93 BIG m.t.
historic
2007 - ProTour
1 Klöden Andreas
2 Kirchen Kim
2006 - ProTour
1 Dekker Thomas
2 Jaksche Jörg
2005 - ProTour
1 Freire Gomez Oscar
2 Petacchi Alessandro
2004 - 2.HC
1 Bettini Paolo
2 Freire Gomez Oscar
2003 - 2.HC
1 Pozzato Filippo
2 Di Luca Danilo
2002 - 2.HC
1 Dekker Erik
2 Di Luca Danilo
2001 - 2.HC
1 Rebellin Davide
2 Colombo Gabriele
2000 - 2.HC
1 Olano Abraham
2 Hruska Jan
 
 
Women
2018-10-06 Giro dell Emilia Internazionale Donne Elite
2018-10-07 Gran Premio Bruno Beghelli Internazionale Donne Elite
2018-10-14 Chrono des Nations
2018-10-21 Tour of Guangxi Women's WorldTour
Men
2018-09-25 Ruota d'Oro
2018-09-29 Tour of Almaty
2018-10-02 Jelajah Malaysia
2018-10-06 Tour of Taihu
2018-10-07 Paris-Tours Espoirs
2018-10-07 Piccolo Giro di Lombardia
2018-10-09 Presidential Cycling Tour of Turkey
2018-10-13 Tour de Lombardie
2018-10-14 Chrono des Nations U23
2018-10-14 Oita Urban Classic
Cyclingbase - 2001 - 2018