All results and palmares of cycling from 1982 to the present day. - Cyclingbase
 
 September, Saturday 22 2018 
 
 
 
 
Results
Tour de Valence 1996
2.3
1996-02-27 : Classement Général
Rank UCI Code Name First name Nation Teams Code Time/Gap Uci Points
1 FRA19681130 Jalabert Laurent O.N.C.E. 21h08'33"
2 ESP19690603 Cuesta Lopez De Castro Inigo O.N.C.E. 20"
3 ESP19730612 Rojas Mariano O.N.C.E. 28"
4 ESP19680303 Garmendia Aitor O.N.C.E. 1'29"
5 VEN19670321 Sierra Roberto O.N.C.E. 2'33"
6 SUI19690520 Dufaux Laurent Festina - Lotus 2'54"
7 FRA19700918 Rous Didier Gan 12'01"
8 ITA19650115 Fondriest Maurizio Roslotto - ZG Mobili 12'33"
9 ITA19670118 Frattini Francesco Gewiss - Playbus 13'16"
10 ESP19720927 Casero Moreno Angel Luis Banesto 13'19"
1996-02-27 : Calpe-Calpe
Rank UCI Code Name First name Nation Teams Code Time/Gap Uci Points
1 FRA19681130 Jalabert Laurent O.N.C.E.
2 USA19710918 Armstrong Lance Motorola 2"
3 SUI19690520 Dufaux Laurent Festina - Lotus 3"
4 ESP19680303 Garmendia Aitor O.N.C.E. 6"
5 ESP19730612 Rojas Mariano O.N.C.E. 9"
6 ESP19690603 Cuesta Lopez De Castro Inigo O.N.C.E. 10"
7 VEN19670321 Sierra Roberto O.N.C.E. 13"
8 ITA19670322 Cipollini Mario Saeco - Estro 11'02"
9 GER19700720 Werner Jürgen Team Deutsche Telekom 11'03"
10 ITA19670118 Frattini Francesco Gewiss - Playbus 11'06"
1996-02-28 : Calpe--Javea - 174 km
Rank UCI Code Name First name Nation Teams Code Time/Gap Uci Points
1 ITA19670322 Cipollini Mario Saeco - Estro 4h28'58"
2 FRA19681130 Jalabert Laurent O.N.C.E. m.t.
3 ITA19670118 Frattini Francesco Gewiss - Playbus m.t.
4 RUS19650101 Saitov Asiate Refin-Mobilvetta m.t.
5 RUS19660218 Konyshev Dimitri Aki - Gipiemme - Safi m.t.
6 NED19691008 Van Steen Martin TVM - Farm Frites m.t.
7 ITA19680613 Baldato Fabio MG Boys Maglificio - Technogym m.t.
8 BOL19660430 Rodriguez Garcia José Kelme - Artiach m.t.
9 ITA19650115 Fondriest Maurizio Roslotto - ZG Mobili m.t.
10 FRA19681028 Simon François Gan m.t.
1996-02-29 : Javea--Cullera - 170 km
Rank UCI Code Name First name Nation Teams Code Time/Gap Uci Points
1 ITA19670327 Citterio Giuseppe Aki - Gipiemme - Safi 4h53'45"
2 ITA19701018 Gorini Gianluca Aki - Gipiemme - Safi m.t.
3 GER19670806 Wust Marcel Mx Onda m.t.
4 NED19711229 Blijlevens Jeroen TVM - Farm Frites m.t.
5 GBR19670215 Sciandri Maximilian Motorola m.t.
6 ITA19750305 Loda Nicola MG Boys Maglificio - Technogym m.t.
7 ITA19670124 Molinari Maurizio MG Boys Maglificio - Technogym m.t.
8 ITA19661105 Bottaro Dario Gewiss - Playbus m.t.
9 FRA19681130 Jalabert Laurent O.N.C.E. m.t.
10 POR19691021 Rodrigues Gomes Orlando Sergio Banesto m.t.
1996-03-01 : Cullera--Vall d'Uxo - 196 km
Rank UCI Code Name First name Nation Teams Code Time/Gap Uci Points
1 FRA19700918 Rous Didier Gan 5h14'02"
2 FRA19681130 Jalabert Laurent O.N.C.E. m.t.
3 ESP19730612 Rojas Mariano O.N.C.E. m.t.
4 ESP19690603 Cuesta Lopez De Castro Inigo O.N.C.E. m.t.
5 ITA19650518 Saligari marco MG Boys Maglificio - Technogym 1'26"
6 ITA19650115 Fondriest Maurizio Roslotto - ZG Mobili m.t.
7 RUS19660218 Konyshev Dimitri Aki - Gipiemme - Safi m.t.
8 ITA19670118 Frattini Francesco Gewiss - Playbus m.t.
9 BOL19660430 Rodriguez Garcia José Kelme - Artiach m.t.
10 ESP19680108 Irusta Sampetra Alfredo Mx Onda m.t.
1996-03-02 : Vall d'Uxo - Valencia - 91 km
Rank UCI Code Name First name Nation Teams Code Time/Gap Uci Points
1 ITA19670322 Cipollini Mario Saeco - Estro 2h15'19"
2 ITA19680613 Baldato Fabio MG Boys Maglificio - Technogym m.t.
3 GER19670806 Wust Marcel Mx Onda m.t.
4 RUS19650101 Saitov Asiate Refin-Mobilvetta m.t.
5 BEL19701216 Planckaert Jo Refin-Mobilvetta m.t.
6 NED19711229 Blijlevens Jeroen TVM - Farm Frites m.t.
7 ESP19700201 Aranguren Armino Oscar Santa Clara - CSKA Samara - Cadena m.t.
8 ITA19670327 Citterio Giuseppe Aki - Gipiemme - Safi m.t.
9 FRA19681028 Simon François Gan m.t.
10 USA19660926 Andreu Frankie Motorola m.t.
1996-03-02 : Valencia--Valencia C.L.M. IND - 21 km
Rank UCI Code Name First name Nation Teams Code Time/Gap Uci Points
1 ESP19660408 Mauri Melchior O.N.C.E. 26'29"
2 ESP19680303 Garmendia Aitor O.N.C.E. 9"
3 FRA19681130 Jalabert Laurent O.N.C.E. 12"
4 ITA19650115 Fondriest Maurizio Roslotto - ZG Mobili 13"
5 ESP19731217 Gonzalez Capilla Santos Kelme - Artiach 20"
6 ESP19690603 Cuesta Lopez De Castro Inigo O.N.C.E. 22"
7 ESP19730612 Rojas Mariano O.N.C.E. 31"
8 SWE19670304 Andersson Michael Team Deutsche Telekom 35"
9 ITA19730323 Casagranda Stefano MG Boys Maglificio - Technogym m.t.
10 ESP19700103 Gonzalez De Galdeano Alvaro Euskadi 51"
historic
2007 - ME 2.1.
1 Valverde Belmonte Alejandro
2 Valjavec Tadej
2006 - ME 2.1.
1 Colom Mas Antonio
2 Serrano Gonzalez Ricardo
2005 - ME 2.1.
1 Petacchi Alessandro
2 Perez Arrieta Aitor
2004 - 2.3
1 Valverde Belmonte Alejandro
2 Colom Mas Antonio
2003 - 2.3
1 Frigo Dario
2 Bernabeu Armengol David
2002 - 2.3
1 Zülle Alex
2 Basso Ivan
2001 - 2.3
1 Jeker Fabian
2 Boogerd Michael
2000 - 2.3
1 Olano Abraham
2 Dominguez Dominguez Juan Carlos
1999 - 2.3
1 Vinokourov Alexandre
2 Belli Wladimir
1998 - 2.3
1 Chanteur Pascal
2 Hamburger Bo
1997 - 2.3
1 Dominguez Dominguez Juan Carlos
2 De Las Cuevas Armand
 
 
Women
2018-10-06 Giro dell Emilia Internazionale Donne Elite
2018-10-07 Gran Premio Bruno Beghelli Internazionale Donne Elite
2018-10-14 Chrono des Nations
2018-10-21 Tour of Guangxi Women's WorldTour
Men
2018-09-25 Ruota d'Oro
2018-09-29 Tour of Almaty
2018-10-02 Jelajah Malaysia
2018-10-06 Tour of Taihu
2018-10-07 Paris-Tours Espoirs
2018-10-07 Piccolo Giro di Lombardia
2018-10-09 Presidential Cycling Tour of Turkey
2018-10-13 Tour de Lombardie
2018-10-14 Chrono des Nations U23
2018-10-14 Oita Urban Classic
Cyclingbase - 2001 - 2018