All results and palmares of cycling from 1982 to the present day. - Cyclingbase
 
 August, Saturday 24 2019 
 
 
 
 
Results
Lotto-Rundfahrt - Tour de Basse Saxe 2003
2.3
2003-04-23 :
Rank UCI Code Name First name Nation Teams Code Time/Gap Uci Points
1 FRA19730413 Jalabert Nicolas Team CSC - Imax 20h01'25"
2 CZE19731011 Konecny Tomas ED'system-ZVVZ 5"
3 NED19831221 Scheuneman Niels Rabobank Espoir 10"
4 GER19690923 Rich Michael Gerolsteiner 18"
5 GER19740104 Hondo Danilo Team Telekom 26"
6 GER19780424 Scholz Ronny Gerolsteiner 44"
7 GER19760417 Schweda Raphael Team Bianchi 56"
8 GER19720218 Schmidt Torsten Gerolsteiner 1'00"
9 GER19810721 Schumacher Stefan Team Telekom 1'01"
10 NED19810405 Weening Pieter Rabobank Espoir 1'02"
11 GER19680810 Liese Thomas Team Bianchi 1'11"
12 GER19641223 Heppner Jens Team Wiesenhof - Leipzig 1'26"
13 AUS19770125 Roberts Luke Team ComNet - Senges 1'43"
14 UKR19790206 Bileka Volodymir Landbouwkrediet - Colnago - Alken Maes - Daikin 1'53"
15 GER19801124 Ziegler Thomas Team Wiesenhof - Leipzig 1'55"
16 GER19730407 Grabsch Ralf Team Wiesenhof - Leipzig 1'58"
17 CZE19710511 Tesar Lubor ED'system-ZVVZ 1'59"
18 POL19770918 Kohut Slawomir CCC - Polsat 2'07"
19 AUS19661128 Sunderland Scott Team Fakta 2'09"
19 AUS19661128 Sunderland Scott Team Fakta 2'09"
20 AUT19820104 Kohl Bernhard Rabobank Espoir 2'18"
2003-04-23 : EZF in Wolfsburg - 13 km
Rank UCI Code Name First name Nation Teams Code Time/Gap Uci Points
1 GER19690923 Rich Michael Gerolsteiner 15'21"
2 LAT19760121 Belohvosciks Raivis Marlux - Wincor Nixdorf 29"
3 GER19720218 Schmidt Torsten Gerolsteiner 39"
4 GER19680810 Liese Thomas Team Bianchi 50"
5 GER19751030 Lademann Christian ED'system-ZVVZ 1'02"
6 GER19740104 Hondo Danilo Team Telekom 1'04"
7 GER19780424 Scholz Ronny Gerolsteiner 1'08"
8 GER19780312 Becke Daniel Team Bianchi 1'11"
9 GER19730920 Pollack Olaf Gerolsteiner 1'12"
10 NED19831221 Scheuneman Niels Rabobank Espoir 1'14"
11 GER19760417 Schweda Raphael Team Bianchi 1'14"
13 GER19810721 Schumacher Stefan Team Telekom 1'16"
14 NED19810405 Weening Pieter Rabobank Espoir 1'17"
15 SWE19750130 Backstedt Magnus Team Fakta 1'20"
2003-04-23 : Wolfsburg - Goslar - 102 km
Rank UCI Code Name First name Nation Teams Code Time/Gap Uci Points
1 GER19690731 Wilhems Thorsten Team Bianchi 2h35'01"
2 GER19740104 Hondo Danilo Team Telekom m.t.
3 GER19730920 Pollack Olaf Gerolsteiner m.t.
4 LTU19740418 Ruskys Saulius Marlux - Wincor Nixdorf m.t.
5 NZL19750128 Dean Julian Team CSC - Imax m.t.
6 GER19800321 Baumann Eric Team Wiesenhof - Leipzig m.t.
7 DEN19750115 Rasmussen Jacob-Moe Team Fakta m.t.
8 ITA19790325 Carrara Matteo De Nardi - Colpack - Astro m.t.
9 RUS19801120 Timochine Mikhaïl Landbouwkrediet - Colnago - Alken Maes - Daikin m.t.
10 NED19810807 Dekkers Hans Rabobank Espoir m.t.
11 CZE19771024 Precechtel Michal ED'system-ZVVZ m.t.
13 EST19720522 Aug Andrus De Nardi - Colpack - Astro m.t.
14 FRA19730413 Jalabert Nicolas Team CSC - Imax m.t.
2003-03-24 : Goslar - Osterode - 206 km
Rank UCI Code Name First name Nation Teams Code Time/Gap Uci Points
1 GER19780424 Scholz Ronny Gerolsteiner 5h13'45"
2 GER19740104 Hondo Danilo Team Telekom m.t.
3 GER19760417 Schweda Raphael Team Bianchi m.t.
4 AUS19661128 Sunderland Scott Team Fakta m.t.
5 GER19641223 Heppner Jens Team Wiesenhof - Leipzig m.t.
6 NED19810405 Weening Pieter Rabobank Espoir m.t.
7 GER19810721 Schumacher Stefan Team Telekom m.t.
7 GER19810721 Schumacher Stefan Team Telekom m.t.
8 ITA19790325 Carrara Matteo De Nardi - Colpack - Astro 27"
9 NED19811127 Eltink Theo Rabobank Espoir 30"
10 GER19790105 Kopp David Team Telekom 35"
11 SVK19780925 Fadrny Ondrej De Nardi - Colpack - Astro m.t.
12 FRA19730413 Jalabert Nicolas Team CSC - Imax m.t.
13 AUS19770125 Roberts Luke Team ComNet - Senges m.t.
14 GER19801124 Ziegler Thomas Team Wiesenhof - Leipzig m.t.
15 GER19690923 Rich Michael Gerolsteiner m.t.
15 GER19690923 Rich Michael Gerolsteiner m.t.
2003-04-25 : Osterode - Göttingen - 176 km
Rank UCI Code Name First name Nation Teams Code Time/Gap Uci Points
1 LTU19740418 Ruskys Saulius Marlux - Wincor Nixdorf 4h12'59"
2 GER19740104 Hondo Danilo Team Telekom m.t.
3 GER19730604 Korff André Team Bianchi m.t.
4 DEN19690313 Michaelsen Lars Team CSC - Imax m.t.
5 DEN19730219 Andresen All-Bo Team Fakta m.t.
6 EST19720522 Aug Andrus De Nardi - Colpack - Astro m.t.
7 GER19740405 Müller Martin Team Wiesenhof - Leipzig m.t.
8 ITA19801117 Anza Santo Landbouwkrediet - Colnago - Alken Maes - Daikin m.t.
9 CZE19710511 Tesar Lubor ED'system-ZVVZ m.t.
10 RUS19801120 Timochine Mikhaïl Landbouwkrediet - Colnago - Alken Maes - Daikin m.t.
12 LAT19750905 Nauduzs Andris CCC - Polsat m.t.
14 GER19781210 Ganser Stefan Team ComNet - Senges m.t.
15 RUS19660218 Konyshev Dimitri Marlux - Wincor Nixdorf m.t.
2003-04-26 : Göttingen - Bückeburg - 188 km
Rank UCI Code Name First name Nation Teams Code Time/Gap Uci Points
1 CZE19731011 Konecny Tomas ED'system-ZVVZ 4h34'39"
2 FRA19730413 Jalabert Nicolas Team CSC - Imax m.t.
3 NED19831221 Scheuneman Niels Rabobank Espoir m.t.
4 LAT19750905 Nauduzs Andris CCC - Polsat 1'43"
5 GER19690731 Wilhems Thorsten Team Bianchi m.t.
6 GER19730920 Pollack Olaf Gerolsteiner m.t.
7 LTU19740418 Ruskys Saulius Marlux - Wincor Nixdorf m.t.
8 CZE19710511 Tesar Lubor ED'system-ZVVZ m.t.
9 EST19720522 Aug Andrus De Nardi - Colpack - Astro m.t.
10 RUS19801120 Timochine Mikhaïl Landbouwkrediet - Colnago - Alken Maes - Daikin m.t.
11 GER19740104 Hondo Danilo Team Telekom m.t.
12 GER19740405 Müller Martin Team Wiesenhof - Leipzig m.t.
14 GER19760820 Wiese Wolfram Team ComNet - Senges m.t.
15 POL19770918 Kohut Slawomir CCC - Polsat m.t.
2003-04-27 : Bückeburg - Peine - 143 km
Rank UCI Code Name First name Nation Teams Code Time/Gap Uci Points
1 GER19730920 Pollack Olaf Gerolsteiner 3h07'52"
2 LTU19740418 Ruskys Saulius Marlux - Wincor Nixdorf m.t.
3 GER19740104 Hondo Danilo Team Telekom m.t.
4 EST19720522 Aug Andrus De Nardi - Colpack - Astro m.t.
5 GER19730604 Korff André Team Bianchi m.t.
6 LTU19820204 Vaitkus Tomas Landbouwkrediet - Colnago - Alken Maes - Daikin m.t.
7 GER19740405 Müller Martin Team Wiesenhof - Leipzig m.t.
8 LAT19690912 Piziks Arvis Team CSC - Imax m.t.
9 POL19790126 Zarebski Jaroslaw CCC - Polsat m.t.
11 AUS19770125 Roberts Luke Team ComNet - Senges m.t.
12 ITA19790325 Carrara Matteo De Nardi - Colpack - Astro m.t.
13 GER19741214 Urban Malte Team Bianchi m.t.
14 DEN19730219 Andresen All-Bo Team Fakta m.t.
15 CZE19731011 Konecny Tomas ED'system-ZVVZ m.t.
historic
2007 - ME 2.1.
1 Petacchi Alessandro
2 Brown Graeme
2006 - ME 2.1.
1 Petacchi Alessandro
2 Hondo Danilo
2005 - ME 2.1.
1 Schumacher Stefan
2 Kolobnev Alexandr
2004 - 2.3
1 Roesems Bert
2 Kupfernagel Stefan
 
 
Women
Men
Cyclingbase - 2001 - 2019