Tour de Romandie 1994 - CyclingbaseTour de Romandie 1994 - CyclingbaseTour de Romandie 1994 - CyclingbaseTour de Romandie 1994 - CyclingbaseTour de Romandie 1994 - CyclingbaseTour de Romandie 1994 - CyclingbaseTour de Romandie 1994 - CyclingbaseTour de Romandie 1994 - Cyclingbase
 
 December, Monday 11 2017 
 
 
 
 
Results
Tour de Romandie 1994
2.HC
1994-05-04 : Classement Général
Rank UCI Code Name First name Nation Teams Code Time/Gap Uci Points
1 SUI19640316 Richard Pascal GB - MG Boys Maglificio - Technogym - Bianchi 22h21'37"
2 FRA19680626 De Las Cuevas Armand Castorama 1'42"
3 USA19620407 Hampsten Andy Motorola 2'53"
4 ITA19620404 Giovanetti Mauro Mapei - Clas 3'34"
5 ITA19650518 Saligari marco GB - MG Boys Maglificio - Technogym - Bianchi 3'53"
6 ITA19710809 Rebellin Davide GB - MG Boys Maglificio - Technogym - Bianchi 4'26"
7 ITA19670522 Della Santa Stefano Mapei - Clas 5'11"
8 RUS19690209 Tonkov Pavel Lampre - Panaria 5'45"
9 ITA19650716 Faresin Gianni Lampre - Panaria 6'13"
10 ITA19690328 Gotti Ivan Team Polti - Vaporetto 6'29"
11 UKR19650606 Poulnikov Vladimir Carrera - Tassoni 6'52"
12 ITA19700726 Belli Wladimir Lampre - Panaria 7'48"
13 ITA19630228 Chiappucci Claudio Carrera - Tassoni 8'15"
14 ITA19640214 Bugno Gianni Team Polti - Vaporetto 8'25"
15 SUI19690520 Dufaux Laurent O.N.C.E. 8'30"
1994-05-04 : Marin
Rank UCI Code Name First name Nation Teams Code Time/Gap Uci Points
1 FRA19680626 De Las Cuevas Armand Castorama 6'51"
2 ITA19650518 Saligari marco GB - MG Boys Maglificio - Technogym - Bianchi 1"
3 ESP19640716 Indurain Larraya Miguel Banesto 3"
4 ITA19640214 Bugno Gianni Team Polti - Vaporetto 3"
6 DEN19650420 Sörensen Rolf GB - MG Boys Maglificio - Technogym - Bianchi 5"
7 SUI19690520 Dufaux Laurent O.N.C.E. 6"
8 SUI19640316 Richard Pascal GB - MG Boys Maglificio - Technogym - Bianchi 7"
9 ITA19630228 Chiappucci Claudio Carrera - Tassoni 10"
1994-05-05 : Neuchâtel-Le Sentier
Rank UCI Code Name First name Nation Teams Code Time/Gap Uci Points
1 ITA19660309 Furlan Giorgio Gewiss - Ballan 5h30'08"
2 ITA19650518 Saligari marco GB - MG Boys Maglificio - Technogym - Bianchi m.t.
3 SUI19640316 Richard Pascal GB - MG Boys Maglificio - Technogym - Bianchi m.t.
4 ITA19700726 Belli Wladimir Lampre - Panaria m.t.
5 ITA19670522 Della Santa Stefano Mapei - Clas m.t.
6 ITA19630228 Chiappucci Claudio Carrera - Tassoni m.t.
7 ITA19620404 Giovanetti Mauro Mapei - Clas m.t.
9 FRA19680626 De Las Cuevas Armand Castorama m.t.
10 USA19620407 Hampsten Andy Motorola 3"
1994-05-06 : Le Sentier-Lausanne
Rank UCI Code Name First name Nation Teams Code Time/Gap Uci Points
1 ITA19691110 Minali Nicola Gewiss - Ballan 4h56'56"
2 ITA19650927 Fidanza Giovanni Team Polti - Vaporetto m.t.
3 DEN19650420 Sörensen Rolf GB - MG Boys Maglificio - Technogym - Bianchi m.t.
5 GER19680825 Aldag Rolf Team Telekom m.t.
6 SUI19661221 Runkel Dieter WordPerfect m.t.
7 CZE19680828 Svorada Jan Lampre - Panaria m.t.
8 ITA19680828 Bortolami Gianluca Mapei - Clas m.t.
9 GER19621127 Schur Jan Motorola m.t.
10 NED19700821 Dekker Erik WordPerfect m.t.
1994-05-07 : Lausanne-Mayens de Riddes
Rank UCI Code Name First name Nation Teams Code Time/Gap Uci Points
1 SUI19640316 Richard Pascal GB - MG Boys Maglificio - Technogym - Bianchi 4h16'05"
2 USA19620407 Hampsten Andy Motorola 1'17"
3 FRA19680626 De Las Cuevas Armand Castorama m.t.
4 ITA19710809 Rebellin Davide GB - MG Boys Maglificio - Technogym - Bianchi 1'33"
5 ITA19690328 Gotti Ivan Team Polti - Vaporetto 1'38"
6 RUS19690209 Tonkov Pavel Lampre - Panaria 2'15"
7 SUI19690520 Dufaux Laurent O.N.C.E. 2'42"
8 SUI19640316 Gianetti Mauro Mapei - Clas 3'18"
9 ITA19670522 Della Santa Stefano Mapei - Clas m.t.
10 ITA19650518 Saligari marco GB - MG Boys Maglificio - Technogym - Bianchi m.t.
1994-05-08 : Mayens de Riddes-Bulle
Rank UCI Code Name First name Nation Teams Code Time/Gap Uci Points
1 CZE19680828 Svorada Jan Lampre - Panaria 2h31'11"
2 ITA19650927 Fidanza Giovanni Team Polti - Vaporetto m.t.
3 ITA19650518 Saligari marco GB - MG Boys Maglificio - Technogym - Bianchi m.t.
4 BEL19680411 Van de Laer Jim Lotto m.t.
5 GER19621127 Schur Jan Motorola m.t.
6 DEN19650420 Sörensen Rolf GB - MG Boys Maglificio - Technogym - Bianchi m.t.
7 SUI19710510 Zberg Beat Carrera - Tassoni m.t.
8 ITA19680828 Bortolami Gianluca Mapei - Clas m.t.
9 YUG19681210 Rampollo Gabriel Motorola m.t.
10 ITA19650518 Saligari marco GB - MG Boys Maglificio - Technogym - Bianchi m.t.
1994-05-08 : Bulle-Bulle
Rank UCI Code Name First name Nation Teams Code Time/Gap Uci Points
1 SUI19640316 Richard Pascal GB - MG Boys Maglificio - Technogym - Bianchi 32'51"
2 FRA19680626 De Las Cuevas Armand Castorama 22"
3 ITA19650716 Faresin Gianni Lampre - Panaria 33"
4 ESP19640716 Indurain Larraya Miguel Banesto 37"
5 ITA19650518 Saligari marco GB - MG Boys Maglificio - Technogym - Bianchi 39"
6 ITA19630228 Chiappucci Claudio Carrera - Tassoni 40"
7 ITA19601217 Argentin Moreno Gewiss - Ballan 55"
8 ITA19620404 Giovanetti Mauro Mapei - Clas 1'
9 USA19620407 Hampsten Andy Motorola 1'10"
10 SUI19700202 Boscardin Bruno Team Polti - Vaporetto 1'16"
1994-04-09 : Bulle-Genève
Rank UCI Code Name First name Nation Teams Code Time/Gap Uci Points
1 ITA19691110 Minali Nicola Gewiss - Ballan 4h27'42"
2 CZE19680828 Svorada Jan Lampre - Panaria m.t.
3 GER19710311 Wesemann Steffen Team Telekom m.t.
4 ESP19680625 García Francisco José O.N.C.E. m.t.
5 ITA19650927 Fidanza Giovanni Team Polti - Vaporetto m.t.
6 ITA19680828 Bortolami Gianluca Mapei - Clas m.t.
7 NED19700821 Dekker Erik WordPerfect m.t.
9 GER19621127 Schur Jan Motorola m.t.
10 BEL19680411 Van de Laer Jim Lotto m.t.
historic
2007 - ProTour
1 Dekker Thomas
2 Savoldelli Paolo
2006 - ProTour
1 Evans Cadel
2 Contador Velasco Alberto
2005 - ProTour
1 Botero Echeverry Santiago
2 Cunego Damiano
2004 - 2.HC
1 Hamilton Tyler
2 Jeker Fabian
2003 - 2.HC
1 Hamilton Tyler
2 Dufaux Laurent
2002 - 2.HC
1 Frigo Dario
2 Zülle Alex
2001 - 2.HC
1 Frigo Dario
2 Garcia Casas Felix
2000 - 2.HC
1 Savoldelli Paolo
2 Beloki Dorronsoro Joseba
1999 - 2.HC
1 Jalabert Laurent
2 Zberg Beat
1998 - 2.HC
1 Dufaux Laurent
2 Zülle Alex
1997 - 2.HC
1 Tonkov Pavel
2 Boardman Chris
1996 - 2.HC
1 Olano Abraham
2 Gontchenkov Alexandre
1995 - 2.HC
1 Rominger Tony
2 Ugrumov Piort
 
 
Women
2018-01-11 Santos Women's Tour
2018-01-27 Cadel Evans Great Ocean Road Race
2018-01-31 Womens Herald Sun Tour
2018-02-08 Asian Cycling Championships CLM ind.  
2018-02-11 Asian Cycling Championships - en ligne  
2018-02-15 Tour of Eftalia Hotels & Velo Alanya
2018-02-28 Circuit Het Nieuwsblad-Femmes Elite
2018-03-03 Strade Bianche
2018-03-08 Le Samyn des Dames
2018-03-09 Molecaten Drentse Acht van Westerveld
Men
2017-12-18 Vuelta Ciclista a Costa Rica
2018-01-15 Tropicale Amissa Bongo
2018-01-16 Tour Down Under
2018-01-17 New Zealand Cycle Classic
2018-01-23 Tour de San Luis
2018-01-24 Sharjah International Cycling Tour
2018-01-25 Tour d'Indonesia
2018-01-26 Trofeo Lloseta - Andratx
2018-01-27 Trofeo Serra de Tramuntana
2018-01-27 Gravel and Tar
Cyclingbase - 2001 - 2017