Tour du Lac Qinghai 2015 - CyclingbaseTour du Lac Qinghai 2015 - CyclingbaseTour du Lac Qinghai 2015 - CyclingbaseTour du Lac Qinghai 2015 - CyclingbaseTour du Lac Qinghai 2015 - CyclingbaseTour du Lac Qinghai 2015 - CyclingbaseTour du Lac Qinghai 2015 - CyclingbaseTour du Lac Qinghai 2015 - CyclingbaseTour du Lac Qinghai 2015 - CyclingbaseTour du Lac Qinghai 2015 - CyclingbaseTour du Lac Qinghai 2015 - CyclingbaseTour du Lac Qinghai 2015 - CyclingbaseTour du Lac Qinghai 2015 - CyclingbaseTour du Lac Qinghai 2015 - CyclingbaseTour du Lac Qinghai 2015 - CyclingbaseTour du Lac Qinghai 2015 - CyclingbaseTour du Lac Qinghai 2015 - CyclingbaseTour du Lac Qinghai 2015 - CyclingbaseTour du Lac Qinghai 2015 - CyclingbaseTour du Lac Qinghai 2015 - CyclingbaseTour du Lac Qinghai 2015 - CyclingbaseTour du Lac Qinghai 2015 - CyclingbaseTour du Lac Qinghai 2015 - CyclingbaseTour du Lac Qinghai 2015 - CyclingbaseTour du Lac Qinghai 2015 - CyclingbaseTour du Lac Qinghai 2015 - Cyclingbase
 
 May, Thursday 25 2017 1668267 guests - 830 guests today. 
 
 
 
 
Results
Tour du Lac Qinghai 2015
ME 2.HC. UCI Asiatique
2015-07-05 : Classement général
Rank UCI Code Name First name Nation Teams Code Time/Gap Uci Points
1 CRO19790303 Rogina Radoslav Adria Mobil ADR 46:53:38
2 IRI19880524 Alizadeh Hossein Tabriz Shahrdari Ranking TSR 3"
3 COL19800513 Colorado Hernandez Francisco Jarley Ningxia Sports Lottery - Focus Cycling Team NFC 41"
4 SLO19891029 Roglic Primoz Adria Mobil ADR 1:38
5 UKR19870331 Polivoda Oleksandr Kolss Cycling Team KLS 2:23
6 ITA19871220 Busato Matteo Southeast STH 2:39
7 UKR19870829 Vasylyuk Andriy Kolss Cycling Team KLS 2:50
8 FRA19890616 Vaubourzeix Thomas Veranclassic-Ekoi VER 2:59
9 SLO19810617 Mugerli Matej Synergy Baku Cycling Project BCP 3:30
10 ETH19910825 Grmay Tsgabu Gebremaryam Lampre - Merida LAM 4:37
11 CRO19840803 Kišerlovski Emanuel Meridiana Kamen Team MKT 4:39
12 ITA19890624 Cecchinel Giorgio Southeast STH 5:22
13 BLR19910320 Koshevoy Ilia Lampre - Merida LAM 5:42
14 COL19850103 Rojas Mario RTS-Santic Racing Team RTS 5:55
15 UKR19871030 Kononenko Mykhailo Kolss Cycling Team KLS 7:51
16 AUS19951125 O'Connor Ben Alexander Navitas Satalyst Racing Team NSR 8:13
17 MEX19900807 Martins Sandoval Uri Amore & Vita - Selle SMP AMO 8:58
18 COL19820122 Wilches Juan Pablo Qinghai Tianyoude Cycling Team TYD 9:13
19 UZB19901228 Akparov Abdullojon Beijing Innova Cycling Team IAT 9:34
20 RUS19920306 Savitsky Ivan Omnibike Dinamo Moscow 10:46
21 CHN19850613 Jiao Pengda Gansu Sports Lottery Quick Cycling Team GTQ 11:12
22 COL19880108 Lopez Vladimir Gansu Sports Lottery Quick Cycling Team GTQ 12:35
23 ITA19920313 Wackermann Luca Southeast STH 14:13
24 ITA19890126 Pozzo Mattia Nippo - Vini Fantini NIP 14:26
25 MGL19941015 Batmunkh Maral-Erdene Ningxia Sports Lottery - Focus Cycling Team NFC 15:59
26 NED19850309 De Jonge Maarten Bike Aid BAI 16:01
27 USA19910413 McCutcheon Connor Airgas-Safeway Cycling Team AIR 16:33
28 GER19910504 Holler Nikodemus Bike Aid BAI 18:01
29 COL00000000 Linares Lugo Oscar Alexander Gansu Sports Lottery Quick Cycling Team GTQ 20:27
30 GRE19800603 Tamouridis Ioannis Synergy Baku Cycling Project BCP 21:04
31 UZB19820611 Halmuratov Muradjan Beijing Innova Cycling Team IAT 22:13
32 AUT19841016 Eibegger Markus Synergy Baku Cycling Project BCP 22:25
33 COL19830829 Wilches Norberto Qinghai Tianyoude Cycling Team TYD 22:30
34 SLO19820507 Fajt Kristjan Adria Mobil ADR 22:45
35 HKG19810424 Chan Chun Hing HKSI Pro Cycling Team HKS 27:29
36 UZB19850918 Abrekov Yusuf Beijing Innova Cycling Team IAT 27:31
37 COL19680926 Nino Corredor Libardo RTS-Santic Racing Team RTS 29:47
38 SLO19931023 Pibernik Luka Lampre - Merida LAM 33:44
39 USA19911106 Easter Griffin Airgas-Safeway Cycling Team AIR 35:06
40 SUI19911121 Cambianica Enea Meridiana Kamen Team MKT 36:01
2015-07-05 : Xining - Xining
Rank UCI Code Name First name Nation Teams Code Time/Gap Uci Points
1 SLO19880909 Kump Marko Adria Mobil ADR 2:29:03
2 ITA19830614 Gavazzi Mattia Amore & Vita - Selle SMP AMO m.t.
3 ITA19880910 Zanotti Marco 2 Parkhotel Valkenburg Continental Cycling Team PVC m.t.
4 ITA19940430 Mareczko Jakub Southeast STH m.t.
5 RUS19920306 Savitsky Ivan Omnibike Dinamo Moscow m.t.
6 GRE19800603 Tamouridis Ioannis Synergy Baku Cycling Project BCP m.t.
7 ITA19930729 Marini Nicolas Nippo - Vini Fantini NIP m.t.
8 UKR19890830 Kulyk Andriy Kolss Cycling Team KLS m.t.
9 ITA19920217 Bertazzo Liam Southeast STH m.t.
10 USA19880325 Murphy Evan Lupus Racing Team LRT m.t.
11 GER19860606 Thomel Tino RTS-Santic Racing Team RTS m.t.
12 RUS19851128 Averin Maxim Synergy Baku Cycling Project BCP m.t.
13 ITA19920117 Lunardon Paolo Amore & Vita - Selle SMP AMO m.t.
14 UKR19840108 Surutkovych Alexander Synergy Baku Cycling Project BCP m.t.
15 SLO19931023 Pibernik Luka Lampre - Merida LAM m.t.
Leader :
Rank UCI Code Name First name Nation Teams Code Uci Points
1 SLO19880909 Kump Marko Adria Mobil ADR Pts.
2015-07-06 : Duoba - Datong
Rank UCI Code Name First name Nation Teams Code Time/Gap Uci Points
1 SLO19880909 Kump Marko Adria Mobil ADR 4:26:27
2 UKR19890830 Kulyk Andriy Kolss Cycling Team KLS m.t.
3 ITA19830614 Gavazzi Mattia Amore & Vita - Selle SMP AMO m.t.
4 GER19860606 Thomel Tino RTS-Santic Racing Team RTS m.t.
5 ITA19930310 Viola Antonio Nippo - Vini Fantini NIP m.t.
6 ITA19940430 Mareczko Jakub Southeast STH m.t.
7 ITA19880910 Zanotti Marco 2 Parkhotel Valkenburg Continental Cycling Team PVC m.t.
8 RUS19920306 Savitsky Ivan Omnibike Dinamo Moscow m.t.
9 ITA19910113 Bani Eugenio Amore & Vita - Selle SMP AMO m.t.
10 USA19880325 Murphy Evan Lupus Racing Team LRT m.t.
11 AUS19950828 Napier Grayson Navitas Satalyst Racing Team NSR m.t.
12 GRE19800603 Tamouridis Ioannis Synergy Baku Cycling Project BCP m.t.
13 ITA19930729 Marini Nicolas Nippo - Vini Fantini NIP m.t.
14 UKR19840728 Kogut Volodymyr Amore & Vita - Selle SMP AMO m.t.
15 GER19930322 Beck Joschka Bike Aid BAI m.t.
Leader :
Rank UCI Code Name First name Nation Teams Code Uci Points
1 SLO19880909 Kump Marko Adria Mobil ADR Pts.
2015-07-07 : Xining - Qinghai Lake
Rank UCI Code Name First name Nation Teams Code Time/Gap Uci Points
1 UKR19870331 Polivoda Oleksandr Kolss Cycling Team KLS 3:21:50
2 ITA19920313 Wackermann Luca Southeast STH m.t.
3 CRO19790303 Rogina Radoslav Adria Mobil ADR 3"
4 ITA19890126 Pozzo Mattia Nippo - Vini Fantini NIP m.t.
5 UKR19870829 Vasylyuk Andriy Kolss Cycling Team KLS m.t.
6 ITA19871220 Busato Matteo Southeast STH m.t.
7 COL19800513 Colorado Hernandez Francisco Jarley Ningxia Sports Lottery - Focus Cycling Team NFC m.t.
8 FRA19890616 Vaubourzeix Thomas Veranclassic-Ekoi VER m.t.
9 IRI19880524 Alizadeh Hossein Tabriz Shahrdari Ranking TSR m.t.
10 FRA00000000 Jeannes Matthieu Equipe Nationale de France FRA 14"
11 SLO19810617 Mugerli Matej Synergy Baku Cycling Project BCP 1.01.
12 ITA19870922 Malaguti Alessandro Nippo - Vini Fantini NIP 1:08
13 ITA19890105 Tedeschi Mirko 2 Southeast STH m.t.
14 CRO19840803 Kišerlovski Emanuel Meridiana Kamen Team MKT m.t.
15 ERI19910616 Debesay Mekseb Bike Aid BAI m.t.
Leader :
Rank UCI Code Name First name Nation Teams Code Uci Points
1 UKR19870331 Polivoda Oleksandr Kolss Cycling Team KLS Pts.
2015-07-08 : Qinghai Lake-Gangcha - 185 km
Rank UCI Code Name First name Nation Teams Code Time/Gap Uci Points
1 RUS19920306 Savitsky Ivan Omnibike Dinamo Moscow 4:33:57
2 UKR19871030 Kononenko Mykhailo Kolss Cycling Team KLS 2"
3 SLO19880909 Kump Marko Adria Mobil ADR 7"
4 SLO19810617 Mugerli Matej Synergy Baku Cycling Project BCP m.t.
5 IRI19880524 Alizadeh Hossein Tabriz Shahrdari Ranking TSR m.t.
6 UKR19870331 Polivoda Oleksandr Kolss Cycling Team KLS m.t.
7 CRO19790303 Rogina Radoslav Adria Mobil ADR m.t.
8 ITA19920313 Wackermann Luca Southeast STH m.t.
9 BLR19910320 Koshevoy Ilia Lampre - Merida LAM m.t.
10 ITA19880910 Zanotti Marco 2 Parkhotel Valkenburg Continental Cycling Team PVC m.t.
11 ITA19890126 Pozzo Mattia Nippo - Vini Fantini NIP m.t.
12 UKR19870829 Vasylyuk Andriy Kolss Cycling Team KLS m.t.
13 FRA19890616 Vaubourzeix Thomas Veranclassic-Ekoi VER m.t.
14 MEX19920421 Lemus Dasilva Luis Enrique Airgas-Safeway Cycling Team AIR 11"
15 AZE19940907 Jabrayilov Samir Synergy Baku Cycling Project BCP m.t.
Leader :
Rank UCI Code Name First name Nation Teams Code Uci Points
1 UKR19870331 Polivoda Oleksandr Kolss Cycling Team KLS Pts.
2015-07-09 : Xihaizhen - Gonghe
Rank UCI Code Name First name Nation Teams Code Time/Gap Uci Points
1 SLO19891029 Roglic Primoz Adria Mobil ADR 2:57:53
2 IRI19880524 Alizadeh Hossein Tabriz Shahrdari Ranking TSR 2"
3 COL19800513 Colorado Hernandez Francisco Jarley Ningxia Sports Lottery - Focus Cycling Team NFC m.t.
4 CRO19790303 Rogina Radoslav Adria Mobil ADR m.t.
5 ITA19871220 Busato Matteo Southeast STH 2:21
6 UKR19870331 Polivoda Oleksandr Kolss Cycling Team KLS 2:21
7 SLO19810617 Mugerli Matej Synergy Baku Cycling Project BCP 2:32
8 UKR19850424 Lagkuti Sergiy Kolss Cycling Team KLS 2:36
9 ITA19890624 Cecchinel Giorgio Southeast STH 2:36
10 BLR19910320 Koshevoy Ilia Lampre - Merida LAM 2:40
11 UKR19870829 Vasylyuk Andriy Kolss Cycling Team KLS 2:40
12 COL19820122 Wilches Juan Pablo Qinghai Tianyoude Cycling Team TYD 2:48
13 CRO19840803 Kišerlovski Emanuel Meridiana Kamen Team MKT 2:48
14 COL19850103 Rojas Mario RTS-Santic Racing Team RTS 2:48
15 COL19880108 Lopez Vladimir Gansu Sports Lottery Quick Cycling Team GTQ 2:48
Leader :
Rank UCI Code Name First name Nation Teams Code Uci Points
1 IRI19880524 Alizadeh Hossein Tabriz Shahrdari Ranking TSR Pts.
2015-07-10 : Gonghe - Guide
Rank UCI Code Name First name Nation Teams Code Time/Gap Uci Points
1 SLO19880909 Kump Marko Adria Mobil ADR 3:13:06
2 ITA19920217 Bertazzo Liam Southeast STH m.t.
3 RUS19920306 Savitsky Ivan Omnibike Dinamo Moscow m.t.
4 ITA19920313 Wackermann Luca Southeast STH m.t.
5 UKR19871030 Kononenko Mykhailo Kolss Cycling Team KLS m.t.
6 ITA19890126 Pozzo Mattia Nippo - Vini Fantini NIP m.t.
7 FRA19890616 Vaubourzeix Thomas Veranclassic-Ekoi VER m.t.
8 GRE19800603 Tamouridis Ioannis Synergy Baku Cycling Project BCP m.t.
9 IRI19880524 Alizadeh Hossein Tabriz Shahrdari Ranking TSR m.t.
10 MEX19900807 Martins Sandoval Uri Amore & Vita - Selle SMP AMO m.t.
11 ITA19910113 Bani Eugenio Amore & Vita - Selle SMP AMO m.t.
12 UKR19850424 Lagkuti Sergiy Kolss Cycling Team KLS m.t.
13 USA19910413 McCutcheon Connor Airgas-Safeway Cycling Team AIR m.t.
14 SUI19911121 Cambianica Enea Meridiana Kamen Team MKT m.t.
15 CRO19790303 Rogina Radoslav Adria Mobil ADR m.t.
Leader :
Rank UCI Code Name First name Nation Teams Code Uci Points
1 IRI19880524 Alizadeh Hossein Tabriz Shahrdari Ranking TSR Pts.
2015-07-11 : Guide - Xunhua
Rank UCI Code Name First name Nation Teams Code Time/Gap Uci Points
1 BLR19910320 Koshevoy Ilia Lampre - Merida LAM 5:09:13
2 UKR19871030 Kononenko Mykhailo Kolss Cycling Team KLS 55"
3 SLO19810617 Mugerli Matej Synergy Baku Cycling Project BCP m.t.
4 CRO19790303 Rogina Radoslav Adria Mobil ADR m.t.
5 USA19910413 McCutcheon Connor Airgas-Safeway Cycling Team AIR m.t.
6 ITA19871220 Busato Matteo Southeast STH m.t.
7 IRI19880524 Alizadeh Hossein Tabriz Shahrdari Ranking TSR m.t.
8 COL19820122 Wilches Juan Pablo Qinghai Tianyoude Cycling Team TYD m.t.
9 MEX19900807 Martins Sandoval Uri Amore & Vita - Selle SMP AMO m.t.
10 CHN19850613 Jiao Pengda Gansu Sports Lottery Quick Cycling Team GTQ m.t.
11 CRO19840803 Kišerlovski Emanuel Meridiana Kamen Team MKT m.t.
12 ETH19910825 Grmay Tsgabu Gebremaryam Lampre - Merida LAM m.t.
13 COL19880108 Lopez Vladimir Gansu Sports Lottery Quick Cycling Team GTQ m.t.
14 COL19820122 Wilches Juan Pablo Qinghai Tianyoude Cycling Team TYD m.t.
15 SLO19891029 Roglic Primoz Adria Mobil ADR m.t.
Leader :
Rank UCI Code Name First name Nation Teams Code Uci Points
1 IRI19880524 Alizadeh Hossein Tabriz Shahrdari Ranking TSR Pts.
2015-07-12 : Xunhua - Linxia
Rank UCI Code Name First name Nation Teams Code Time/Gap Uci Points
1 ITA19830614 Gavazzi Mattia Amore & Vita - Selle SMP AMO 2:55:28
2 SLO19880909 Kump Marko Adria Mobil ADR m.t.
3 RUS19920306 Savitsky Ivan Omnibike Dinamo Moscow m.t.
4 ITA19920217 Bertazzo Liam Southeast STH m.t.
5 ERI19901006 Amanuel Meron Bike Aid BAI m.t.
6 UKR19871030 Kononenko Mykhailo Kolss Cycling Team KLS m.t.
7 ITA19930310 Viola Antonio Nippo - Vini Fantini NIP m.t.
8 GRE19800603 Tamouridis Ioannis Synergy Baku Cycling Project BCP m.t.
9 ITA19880910 Zanotti Marco 2 Parkhotel Valkenburg Continental Cycling Team PVC m.t.
10 RUS19891122 Boev Igor Team Rusvelo RVL m.t.
11 UKR00000000 Tesler Artem Equipe Nationale Ukraine UKR m.t.
12 RUS19820820 Shpilevsky Boris RTS-Santic Racing Team RTS m.t.
13 NED19850309 De Jonge Maarten Bike Aid BAI m.t.
14 UKR00000000 Diudia Volodymyr Gansu Sports Lottery Quick Cycling Team GTQ m.t.
15 ITA19870922 Malaguti Alessandro Nippo - Vini Fantini NIP m.t.
Leader :
Rank UCI Code Name First name Nation Teams Code Uci Points
1 IRI19880524 Alizadeh Hossein Tabriz Shahrdari Ranking TSR Pts.
2015-07-13 : Linxia - Dingxi
Rank UCI Code Name First name Nation Teams Code Time/Gap Uci Points
1 SLO19880909 Kump Marko Adria Mobil ADR 4:36:31
2 UKR19890830 Kulyk Andriy Kolss Cycling Team KLS m.t.
3 ITA19880910 Zanotti Marco 2 Parkhotel Valkenburg Continental Cycling Team PVC m.t.
4 ITA19920217 Bertazzo Liam Southeast STH m.t.
5 ITA19930310 Viola Antonio Nippo - Vini Fantini NIP m.t.
6 GRE19800603 Tamouridis Ioannis Synergy Baku Cycling Project BCP m.t.
7 RUS19920306 Savitsky Ivan Omnibike Dinamo Moscow m.t.
8 RUS19851128 Averin Maxim Synergy Baku Cycling Project BCP m.t.
9 GER19930322 Beck Joschka Bike Aid BAI m.t.
10 UKR00000000 Diudia Volodymyr Gansu Sports Lottery Quick Cycling Team GTQ m.t.
11 ERI19901006 Amanuel Meron Bike Aid BAI m.t.
12 ITA19920313 Wackermann Luca Southeast STH m.t.
13 RUS19891122 Boev Igor Team Rusvelo RVL m.t.
14 NED19850309 De Jonge Maarten Bike Aid BAI m.t.
15 CRO19790303 Rogina Radoslav Adria Mobil ADR m.t.
Leader :
Rank UCI Code Name First name Nation Teams Code Uci Points
1 IRI19880524 Alizadeh Hossein Tabriz Shahrdari Ranking TSR Pts.
2015-07-15 : Tianshui - Tianshui
Rank UCI Code Name First name Nation Teams Code Time/Gap Uci Points
1 ITA19830614 Gavazzi Mattia Amore & Vita - Selle SMP AMO 1:58:11
2 RUS19820820 Shpilevsky Boris RTS-Santic Racing Team RTS m.t.
3 UKR19890830 Kulyk Andriy Kolss Cycling Team KLS m.t.
4 SLO19880909 Kump Marko Adria Mobil ADR m.t.
5 ITA19880910 Zanotti Marco 2 Parkhotel Valkenburg Continental Cycling Team PVC m.t.
6 ITA19920217 Bertazzo Liam Southeast STH m.t.
7 GRE19800603 Tamouridis Ioannis Synergy Baku Cycling Project BCP m.t.
8 ITA19930310 Viola Antonio Nippo - Vini Fantini NIP m.t.
9 SLO19810617 Mugerli Matej Synergy Baku Cycling Project BCP m.t.
10 ERI19910616 Debesay Mekseb Bike Aid BAI m.t.
11 USA19880325 Murphy Evan Lupus Racing Team LRT m.t.
12 RUS19851128 Averin Maxim Synergy Baku Cycling Project BCP m.t.
13 HKG00000000 Ho Burr HKSI Pro Cycling Team HKS m.t.
14 CRO19790303 Rogina Radoslav Adria Mobil ADR m.t.
15 USA19910413 McCutcheon Connor Airgas-Safeway Cycling Team AIR m.t.
Leader :
Rank UCI Code Name First name Nation Teams Code Uci Points
1 CRO19790303 Rogina Radoslav Adria Mobil ADR Pts.
2015-07-16 : Tianshui-Pingliang - 240 km
Rank UCI Code Name First name Nation Teams Code Time/Gap Uci Points
1 ITA19830614 Gavazzi Mattia Amore & Vita - Selle SMP AMO 5:43:52
2 SLO19880909 Kump Marko Adria Mobil ADR m.t.
3 ITA19880910 Zanotti Marco 2 Parkhotel Valkenburg Continental Cycling Team PVC m.t.
4 RUS19920306 Savitsky Ivan Omnibike Dinamo Moscow m.t.
5 ITA19920217 Bertazzo Liam Southeast STH m.t.
6 UKR19871030 Kononenko Mykhailo Kolss Cycling Team KLS m.t.
7 USA19880325 Murphy Evan Lupus Racing Team LRT m.t.
8 RUS19851128 Averin Maxim Synergy Baku Cycling Project BCP m.t.
9 SLO19931023 Pibernik Luka Lampre - Merida LAM m.t.
10 GRE19800603 Tamouridis Ioannis Synergy Baku Cycling Project BCP m.t.
11 ERI19901006 Amanuel Meron Bike Aid BAI m.t.
12 ITA19870922 Malaguti Alessandro Nippo - Vini Fantini NIP m.t.
13 USA19910413 McCutcheon Connor Airgas-Safeway Cycling Team AIR m.t.
14 UKR00000000 Tesler Artem Equipe Nationale Ukraine UKR m.t.
15 RUS19940509 Kurbatov Alexey Equipe nationale de Russie RUS m.t.
Leader :
Rank UCI Code Name First name Nation Teams Code Uci Points
1 CRO19790303 Rogina Radoslav Adria Mobil ADR Pts.
2015-07-17 : Zhongwei Circuit Race - 120 km
Rank UCI Code Name First name Nation Teams Code Time/Gap Uci Points
1 SLO19880909 Kump Marko Adria Mobil ADR 2:33:15
2 ITA19880910 Zanotti Marco 2 Parkhotel Valkenburg Continental Cycling Team PVC m.t.
3 ITA19920217 Bertazzo Liam Southeast STH m.t.
4 ITA19830614 Gavazzi Mattia Amore & Vita - Selle SMP AMO m.t.
5 ITA19930310 Viola Antonio Nippo - Vini Fantini NIP m.t.
6 RUS19920306 Savitsky Ivan Omnibike Dinamo Moscow m.t.
7 GRE19800603 Tamouridis Ioannis Synergy Baku Cycling Project BCP m.t.
8 UKR19890830 Kulyk Andriy Kolss Cycling Team KLS m.t.
9 ERI19910616 Debesay Mekseb Bike Aid BAI m.t.
10 UKR19871030 Kononenko Mykhailo Kolss Cycling Team KLS m.t.
11 ITA19920313 Wackermann Luca Southeast STH m.t.
12 GER19930322 Beck Joschka Bike Aid BAI m.t.
13 NED19850309 De Jonge Maarten Bike Aid BAI m.t.
14 USA19880325 Murphy Evan Lupus Racing Team LRT m.t.
15 UKR00000000 Diudia Volodymyr Gansu Sports Lottery Quick Cycling Team GTQ m.t.
Leader :
Rank UCI Code Name First name Nation Teams Code Uci Points
1 CRO19790303 Rogina Radoslav Adria Mobil ADR Pts.
2015-07-18 : Shuidonggou - Yinchuan
Rank UCI Code Name First name Nation Teams Code Time/Gap Uci Points
1 ITA19830614 Gavazzi Mattia Amore & Vita - Selle SMP AMO 2:54:02
2 SLO19880909 Kump Marko Adria Mobil ADR m.t.
3 UKR19871030 Kononenko Mykhailo Kolss Cycling Team KLS m.t.
4 ITA19920217 Bertazzo Liam Southeast STH m.t.
5 ITA19880910 Zanotti Marco 2 Parkhotel Valkenburg Continental Cycling Team PVC m.t.
6 UKR19890830 Kulyk Andriy Kolss Cycling Team KLS m.t.
7 ERI19910616 Debesay Mekseb Bike Aid BAI m.t.
8 RUS19920306 Savitsky Ivan Omnibike Dinamo Moscow m.t.
9 GRE19800603 Tamouridis Ioannis Synergy Baku Cycling Project BCP m.t.
10 CHN19910507 Qiao Feng Ningxia Sports Lottery - Focus Cycling Team NFC m.t.
11 GER19930322 Beck Joschka Bike Aid BAI m.t.
12 SLO19810617 Mugerli Matej Synergy Baku Cycling Project BCP m.t.
13 USA19880325 Murphy Evan Lupus Racing Team LRT m.t.
14 RUS19940509 Kurbatov Alexey Equipe nationale de Russie RUS m.t.
15 RUS19930504 Stash Mamyr Team Rusvelo RVL m.t.
historic
2014 - ME 2.HC.
1 Davidenok Ilya
2 Kononenko Mykhailo
2013 - ME 2.HC.
1 Poor Sriedi Samad
2 Nepomnyachshiy Yevgeniy
2012 - ME 2.HC.
1 Alizadeh Hossein
2 Wurf Cameron
2011 - ME 2.HC.
1 Gazvoda Gregor
2 Gruzdev Dmitriy
2010 - ME 2.HC.
1 Askari Hossein
2 Rogina Radoslav
2009 - ME 2.HC.
1 Mizourov Andrey
2 Mizbani Iranagh Ghader
2008 - ME 2.HC.
1 Hamilton Tyler
2 Rutkiewicz Marek
2007 - ME 2.HC.
1 Missaglia Gabriele
2 Lloyd Daniel
2006 - ME 2.HC.
1 Tjallingii Maarten
2 Askari Hossein
2005 - ME 2.HC.
1 Mares Martin
2 Baigudinov Kairat
2004 - 2.3
1 Zajicek Phil
2 Cox Ryan
 
 
Women
2017-06-04 The Philadelphia Cycling Classic
2017-06-07 The Women's Tour
2017-06-30 Giro d'Italia Internazionale Femminile
2017-07-20 La Course by Le Tour de France
2017-07-29 Prudential Ride London Grand Prix
2017-08-11 Open de Suède Vargarda TTT
2017-08-13 Open de Suède Vargarda
2017-08-17 Ladies Tour of Norway
2017-08-26 GP de Plouay-Bretagne
2017-08-29 Boels Rental Ladies Tour
Men
2017-06-04 Critérium du Dauphiné
2017-06-10 Tour de Suisse
2017-07-01 Tour de France
2017-07-29 Clasica Ciclista San Sebastian
2017-07-29 Tour de Pologne
2017-07-30 RideLondon Classic
2017-08-07 Eneco Tour de Bénélux (Tour du Pays bas)
2017-08-19 Tour d'Espagne
2017-08-20 Vattenfall Cyclassic - Hew - Cyclassics
2017-08-27 Grand Prix Ouest France - Plouay
Cyclingbase - 2001 - 2017