All results and palmares of cycling from 1982 to the present day. - Cyclingbase
 
 December, Monday 18 2017 
 
 
 
 
Results
Tour de Chine 2011
ME 2.1. UCI Asiatique
2011-09-10 : classement général
Rank UCI Code Name First name Nation Teams Code Time/Gap Uci Points
1 UZB19820611 Halmuratov Muradjan Giant Kenda Cycling Team GKT 26:21:28
2 RUS19860726 Kovalev Ivan Equipe nationale de Russie RUS 3:08
3 RUS19821112 Serov Alexander Equipe nationale de Russie RUS 3:12
4 SLO19810617 Mugerli Matej Perutnina Ptuj PER 3:17
5 DEN19830407 Foder Daniel Holm Glud & Marstrand - Lro Radgivning GLU 3:25
6 ESP19900816 Lechuga Rodriguez Pablo Andalucia Caja Granada ACG 3:27
7 NOR19870319 Rake Christer Joker Merida TJM 3:29
8 GER19730804 Müller Dirk Team Nutrixxion Sparkasse TSP 3:31
9 RUS19811202 Efimkin Vladimir Team Type 1 - Sanofi Aventis TT1 3:32
10 ESP19810707 Ortega Ocana Manuel Andalucia Caja Granada ACG 3:33
11 ESP19880428 Cano José Luis Andalucia Caja Granada ACG m.t.
12 CHN19850613 Jiao Pengda Max Success Sports MSS m.t.
13 RSA19840319 Wesemann Martin MTN Qhubeka MTN m.t.
14 NOR19820604 Remme Stian Joker Merida TJM m.t.
15 RSA19841019 Van Niekerk Dennis MTN Qhubeka MTN 3:39
2011-09-10 : Xian - Xian
Rank UCI Code Name First name Nation Teams Code Time/Gap Uci Points
1 NZL19780425 Rogers Rico Dene Thomas Giant Kenda Cycling Team GKT 2:27:45
2 RUS19820820 Shpilevsky Boris Tabriz Petrochemical Cycling Team TPT m.t.
3 AUS19820108 Cantwell Jonathan Fly V Australia VAU m.t.
4 GER19781019 Radochla Steffen Team Nutrixxion Sparkasse TSP m.t.
5 GER19870530 Janorschke Grischa Team Nutrixxion Sparkasse TSP m.t.
6 HKG19880226 Kwok Ho Ting Equipe nationale de Hong Kong HNK m.t.
7 RUS19860726 Kovalev Ivan Equipe nationale de Russie RUS m.t.
8 KOR19841214 Jang Sun Jae Equipe national de Corée KOR m.t.
9 GER19870313 Forke Sebastian Team Nutrixxion Sparkasse TSP m.t.
10 FRA19860920 Jules Justin La Pomme-Marseille LPM m.t.
Leader :
Rank UCI Code Name First name Nation Teams Code Uci Points
1 NZL19780425 Rogers Rico Dene Thomas Giant Kenda Cycling Team GKT Pts.
2011-09-11 : Xian - Baoji
Rank UCI Code Name First name Nation Teams Code Time/Gap Uci Points
1 NOR19890223 Gjolberg Adrian Joker Merida TJM 4:11:35
2 UZB19820611 Halmuratov Muradjan Giant Kenda Cycling Team GKT 4"
3 RUS19820820 Shpilevsky Boris Tabriz Petrochemical Cycling Team TPT 3.44.
4 NZL19780425 Rogers Rico Dene Thomas Giant Kenda Cycling Team GKT m.t.
5 AUS19820108 Cantwell Jonathan Fly V Australia VAU m.t.
6 GER19870530 Janorschke Grischa Team Nutrixxion Sparkasse TSP m.t.
7 GER19781019 Radochla Steffen Team Nutrixxion Sparkasse TSP m.t.
8 JPN19820917 Mori Kazuhuro Aisan Racing Team AIS m.t.
9 FRA19860920 Jules Justin La Pomme-Marseille LPM m.t.
10 AUS19830910 Kemps Aaron Fly V Australia VAU m.t.
Leader :
Rank UCI Code Name First name Nation Teams Code Uci Points
1 NOR19890223 Gjolberg Adrian Joker Merida TJM Pts.
2011-09-12 : Baoji - Fengxian
Rank UCI Code Name First name Nation Teams Code Time/Gap Uci Points
1 KOR19841214 Jang Sun Jae Equipe national de Corée KOR 2:37:07
2 RUS19821112 Serov Alexander Equipe nationale de Russie RUS m.t.
3 NOR19870319 Rake Christer Joker Merida TJM m.t.
4 USA19920421 Putt Tanner Equipe Nationale des Etats-Unis USA m.t.
5 SUI19841125 Lang Pirmin Atlas Personal ARH m.t.
6 ESP19900816 Lechuga Rodriguez Pablo Andalucia Caja Granada ACG m.t.
7 AUS19831205 Sulzberger Bernard Fly V Australia VAU m.t.
8 GER19730804 Müller Dirk Team Nutrixxion Sparkasse TSP m.t.
9 HKG19730313 Wong Kam Po Equipe nationale de Hong Kong HNK m.t.
10 ESP19880428 Cano José Luis Andalucia Caja Granada ACG m.t.
Leader :
Rank UCI Code Name First name Nation Teams Code Uci Points
1 UZB19820611 Halmuratov Muradjan Giant Kenda Cycling Team GKT Pts.
2011-09-14 : Mianyang - Suining
Rank UCI Code Name First name Nation Teams Code Time/Gap Uci Points
1 RUS19820820 Shpilevsky Boris Tabriz Petrochemical Cycling Team TPT 4:30:39
2 RUS19860726 Kovalev Ivan Equipe nationale de Russie RUS m.t.
3 AUS19820108 Cantwell Jonathan Fly V Australia VAU m.t.
4 GER19870530 Janorschke Grischa Team Nutrixxion Sparkasse TSP m.t.
5 NZL19780425 Rogers Rico Dene Thomas Giant Kenda Cycling Team GKT m.t.
6 HKG19880226 Kwok Ho Ting Equipe nationale de Hong Kong HNK m.t.
7 FRA19860920 Jules Justin La Pomme-Marseille LPM m.t.
8 AUS19831205 Sulzberger Bernard Fly V Australia VAU m.t.
9 JPN19810201 Nishitani Taiji Aisan Racing Team AIS m.t.
10 DEN19830407 Foder Daniel Holm Glud & Marstrand - Lro Radgivning GLU m.t.
Leader :
Rank UCI Code Name First name Nation Teams Code Uci Points
1 UZB19820611 Halmuratov Muradjan Giant Kenda Cycling Team GKT Pts.
2011-09-15 : Suining - Guang an
Rank UCI Code Name First name Nation Teams Code Time/Gap Uci Points
1 RUS19820820 Shpilevsky Boris Tabriz Petrochemical Cycling Team TPT 3:15:55
2 JPN19810201 Nishitani Taiji Aisan Racing Team AIS m.t.
3 NZL19780425 Rogers Rico Dene Thomas Giant Kenda Cycling Team GKT m.t.
4 FRA19860920 Jules Justin La Pomme-Marseille LPM m.t.
5 GER19781019 Radochla Steffen Team Nutrixxion Sparkasse TSP m.t.
6 NED19850504 Verschoor Martijn Team Type 1 - Sanofi Aventis TT1 m.t.
7 GER19870313 Forke Sebastian Team Nutrixxion Sparkasse TSP m.t.
8 DEN19830407 Foder Daniel Holm Glud & Marstrand - Lro Radgivning GLU m.t.
9 RUS19860726 Kovalev Ivan Equipe nationale de Russie RUS m.t.
10 GER19840301 Körber Sebastian Team Nutrixxion Sparkasse TSP m.t.
Leader :
Rank UCI Code Name First name Nation Teams Code Uci Points
1 UZB19820611 Halmuratov Muradjan Giant Kenda Cycling Team GKT Pts.
2011-09-16 : Chongqing - Chongqing
Rank UCI Code Name First name Nation Teams Code Time/Gap Uci Points
1 RUS19820820 Shpilevsky Boris Tabriz Petrochemical Cycling Team TPT 2:08:11
2 RUS19821112 Serov Alexander Equipe nationale de Russie RUS m.t.
3 GER19870530 Janorschke Grischa Team Nutrixxion Sparkasse TSP m.t.
4 RUS19860726 Kovalev Ivan Equipe nationale de Russie RUS m.t.
5 RUS19790526 Markov Alexeï Equipe nationale de Russie RUS m.t.
6 DEN19850321 Jebjerg Kasper Glud & Marstrand - Lro Radgivning GLU m.t.
7 HKG19880226 Kwok Ho Ting Equipe nationale de Hong Kong HNK m.t.
8 DEN19870224 Vinther Troels Rønning Glud & Marstrand - Lro Radgivning GLU m.t.
9 KOR19890106 Jang Chan Jae Terengganu Cycling Team TSG m.t.
10 SUI19860624 Beuret Laurent Atlas Personal ARH m.t.
Leader :
Rank UCI Code Name First name Nation Teams Code Uci Points
1 UZB19820611 Halmuratov Muradjan Giant Kenda Cycling Team GKT Pts.
2011-09-17 : Chengdu - Chengdu
Rank UCI Code Name First name Nation Teams Code Time/Gap Uci Points
1 RUS19820820 Shpilevsky Boris Tabriz Petrochemical Cycling Team TPT 2:17:16
2 GER19870313 Forke Sebastian Team Nutrixxion Sparkasse TSP m.t.
3 AUS19830910 Kemps Aaron Fly V Australia VAU m.t.
4 GER19870530 Janorschke Grischa Team Nutrixxion Sparkasse TSP m.t.
5 NZL19780425 Rogers Rico Dene Thomas Giant Kenda Cycling Team GKT m.t.
6 RUS19860726 Kovalev Ivan Equipe nationale de Russie RUS m.t.
7 AUS19820108 Cantwell Jonathan Fly V Australia VAU m.t.
8 SUI19900723 Erdin Peter Atlas Personal ARH m.t.
9 FRA19860920 Jules Justin La Pomme-Marseille LPM m.t.
10 JPN19810201 Nishitani Taiji Aisan Racing Team AIS m.t.
Leader :
Rank UCI Code Name First name Nation Teams Code Uci Points
1 UZB19820611 Halmuratov Muradjan Giant Kenda Cycling Team GKT Pts.
2011-09-18 : Dujiangyan - Dujiangyan
Rank UCI Code Name First name Nation Teams Code Time/Gap Uci Points
1 SLO19810617 Mugerli Matej Perutnina Ptuj PER 3:06:43
2 RUS19860726 Kovalev Ivan Equipe nationale de Russie RUS 2"
3 DEN19830407 Foder Daniel Holm Glud & Marstrand - Lro Radgivning GLU m.t.
4 IRI19880524 Alizadeh Hossein Tabriz Petrochemical Cycling Team TPT m.t.
5 JPN19810507 Suzuki Kenichi Aisan Racing Team AIS m.t.
6 ESP19880428 Cano José Luis Andalucia Caja Granada ACG m.t.
7 RSA19841019 Van Niekerk Dennis MTN Qhubeka MTN m.t.
8 RUS19811202 Efimkin Vladimir Team Type 1 - Sanofi Aventis TT1 m.t.
9 RSA19840319 Wesemann Martin MTN Qhubeka MTN m.t.
10 GER19730804 Müller Dirk Team Nutrixxion Sparkasse TSP m.t.
Leader :
Rank UCI Code Name First name Nation Teams Code Uci Points
1 UZB19820611 Halmuratov Muradjan Giant Kenda Cycling Team GKT Pts.
2011-09-20 : Tianjin - Tianjin
Rank UCI Code Name First name Nation Teams Code Time/Gap Uci Points
1 AUS19830910 Kemps Aaron Fly V Australia VAU 1:46:05
2 AUS19820108 Cantwell Jonathan Fly V Australia VAU m.t.
3 RUS19860726 Kovalev Ivan Equipe nationale de Russie RUS m.t.
4 KOR19841214 Jang Sun Jae Equipe national de Corée KOR m.t.
5 RUS19820820 Shpilevsky Boris Tabriz Petrochemical Cycling Team TPT m.t.
6 FRA19860920 Jules Justin La Pomme-Marseille LPM m.t.
7 GER19870530 Janorschke Grischa Team Nutrixxion Sparkasse TSP m.t.
8 RUS19821112 Serov Alexander Equipe nationale de Russie RUS m.t.
9 HKG19880226 Kwok Ho Ting Equipe nationale de Hong Kong HNK m.t.
10 JPN19820917 Mori Kazuhuro Aisan Racing Team AIS m.t.
historic
2010 - ME 2.1.
1 Müller Dirk
2 Tanner David
2005 - ME 2.1.
1 Mizourov Andrey
2 Zheng Xiao Hai
 
 
Women
2018-01-11 Santos Women's Tour
2018-01-27 Cadel Evans Great Ocean Road Race
2018-01-31 Womens Herald Sun Tour
2018-02-08 Asian Cycling Championships CLM ind.  
2018-02-11 Asian Cycling Championships - en ligne  
2018-02-15 Tour of Eftalia Hotels & Velo Alanya
2018-02-28 Circuit Het Nieuwsblad-Femmes Elite
2018-03-03 Strade Bianche
2018-03-08 Le Samyn des Dames
2018-03-09 Molecaten Drentse Acht van Westerveld
Men
2018-01-15 Tropicale Amissa Bongo
2018-01-16 Tour Down Under
2018-01-17 New Zealand Cycle Classic
2018-01-23 Tour de San Luis
2018-01-24 Sharjah International Cycling Tour
2018-01-25 Tour d'Indonesia
2018-01-26 Trofeo Lloseta - Andratx
2018-01-27 Trofeo Serra de Tramuntana
2018-01-27 Gravel and Tar
2018-01-28 Cadel Evans Great Ocean Road Race
Cyclingbase - 2001 - 2017