Tour of Hainan Island 2016 - CyclingbaseTour of Hainan Island 2016 - CyclingbaseTour of Hainan Island 2016 - CyclingbaseTour of Hainan Island 2016 - CyclingbaseTour of Hainan Island 2016 - CyclingbaseTour of Hainan Island 2016 - CyclingbaseTour of Hainan Island 2016 - CyclingbaseTour of Hainan Island 2016 - CyclingbaseTour of Hainan Island 2016 - CyclingbaseTour of Hainan Island 2016 - CyclingbaseTour of Hainan Island 2016 - CyclingbaseTour of Hainan Island 2016 - CyclingbaseTour of Hainan Island 2016 - CyclingbaseTour of Hainan Island 2016 - CyclingbaseTour of Hainan Island 2016 - CyclingbaseTour of Hainan Island 2016 - CyclingbaseTour of Hainan Island 2016 - CyclingbaseTour of Hainan Island 2016 - Cyclingbase
 
 December, Tuesday 18 2018 
 
 
 
 
Results
Tour of Hainan Island 2016
ME 2.HC. UCI Asiatique
2016-10-22 : Classement général
Rank UCI Code Name First name Nation Teams Code Time/Gap Uci Points
1 KAZ19920907 Lutsenko Alexey Astana Pro Team AST 35:16:41
2 POL19800411 Niemiec Przemyslaw Lampre - Merida LAM 17"
3 SLO19941019 Mohoric Matej Lampre - Merida LAM 44"
4 SUI19900501 Schelling Patrick Team Vorarlberg VBG 57"
5 COL19801022 Ortega Ramirez Mauricio RTS-Santic Racing Team RTS m.t.
6 KAZ19920419 Davidenok Ilya RTS-Santic Racing Team RTS 1:10
7 BRA19851020 Diniz Correia Alex Funvic Soul Cycles – Carrefour FSC 1:12
8 IRI19880729 Gharehbaghi Pouri Mohammad HY Sport - Look Continental Cycling HYS 1:13
9 ESP19850616 Barragan Daniel Dominguez HY Sport - Look Continental Cycling HYS m.t.
10 COL19800410 Duque Leonardo Delko Marseille Provence KTM DMP m.t.
11 POR19851115 Faria Da Costa Mario Jorge Lampre - Merida LAM m.t.
12 KAZ19870223 Shushemoin Alexandre Vino 4 - Ever SKO V4E m.t.
13 GER19850609 Fröhlinger Johannes Team Giant-Alpecin TGA m.t.
14 COL19820910 Ospina Hernandes Carlos Alberto RTS-Santic Racing Team RTS m.t.
15 BLR19850525 Samoilau Branislau CCC Sprandi - Polkowice CCC m.t.
16 ITA19910802 Fonzi Giuseppe Wilier Triestina - Southeast WIL 1:13
17 SWE19940428 Ludvigsson Fredrik Team Giant-Alpecin TGA 1.28.
18 ITA19930124 Raileanu Cristian Wilier Triestina - Southeast WIL 1.33.
19 ITA19880102 Pasqualon Andrea Team Roth ROT 2.27.
20 KAZ19910828 Fominykh Daniil Astana Pro Team AST m.t.
22 ITA19870117 Ponzi Simone CCC Sprandi - Polkowice CCC 2:37
23 RUS00000000 Zotov Evgeny Equipe nationale de Russie RUS 2:37
24 NED19921021 Hoekstra Jochem Parkhotel Valkenburg Continental Cycling Team PVC 2:45
25 POR19831011 Sousa Ferreira Sergio Team Vorarlberg VBG 2:50
26 KAZ19860313 Gruzdev Dmitriy Astana Pro Team AST 3:05
27 BRA19910619 Affonso Murilo Funvic Soul Cycles – Carrefour FSC 3:30
28 COL19900408 Rueda Jefferson Jilun - Shakeland Cycling Team JLS 4:59
29 CHN19881226 Wang Meiyin Hengxiang Cycling Team HEN 5:27
30 VEN19930419 Godoy Yonder Unieuro Wilier UNI 5:38
31 COL19800513 Colorado Hernandez Francisco Jarley RTS-Santic Racing Team RTS 5:49
32 BRA19871020 Andriato Rafael Equipe Nationale du Brésil BRA 5:50
33 POL19950217 Brozyna Piotr CCC Sprandi - Polkowice CCC 6:13
34 RUS19861118 Samokhvalov Anton Equipe nationale de Russie RUS 6:28
35 KAZ19930309 Lukyanov Dmitriy Vino 4 - Ever SKO V4E 7:05
36 AUT19880929 Krizek Matthias Team Roth ROT 7:25
37 NED19930705 Kamstra Brian Team Novo Nordisk TNN 8:01
38 COL19730406 Niño Victor RTS-Santic Racing Team RTS 8:06
39 RUS19931105 Samolenkov Artem Lokosphinx LOK 8:08
40 FIN19910917 Henttala Joonas Team Novo Nordisk TNN 8:55
2016-10-22 : Xinglong - Xinglong
Rank UCI Code Name First name Nation Teams Code Time/Gap Uci Points
1 BRA19871020 Andriato Rafael Equipe Nationale du Brésil BRA 1:55:10
2 GER19930613 Walscheid Max Team Giant-Alpecin TGA m.t.
3 ITA19830309 Ferrari Roberto Lampre - Merida LAM m.t.
4 AUS19911212 Jones Brenton Drapac Professional Cycling DPC m.t.
5 DEN19920409 Kragh Andersen Asbjorn Delko Marseille Provence KTM DMP m.t.
6 KAZ19870307 Tleubayev Ruslan Astana Pro Team AST m.t.
7 KAZ19920907 Lutsenko Alexey Astana Pro Team AST m.t.
8 ITA19940225 Zurlo Federico Lampre - Merida LAM m.t.
9 SLO19941019 Mohoric Matej Lampre - Merida LAM m.t.
10 ITA19870117 Ponzi Simone CCC Sprandi - Polkowice CCC m.t.
11 SUI19931105 Page Dylan Team Roth ROT m.t.
12 ESP19920110 Zurita Francesc Team Vorarlberg VBG m.t.
13 KAZ19931029 Vlassenko Sergey Vino 4 - Ever SKO V4E m.t.
14 ITA19881028 Peron Andrea 2 Team Novo Nordisk TNN m.t.
15 RUS00000000 Zotov Evgeny Equipe nationale de Russie RUS m.t.
Leader :
Rank UCI Code Name First name Nation Teams Code Uci Points
1 BRA19871020 Andriato Rafael Equipe Nationale du Brésil BRA Pts.
2016-10-23 : Xinglong - Haikou
Rank UCI Code Name First name Nation Teams Code Time/Gap Uci Points
1 KAZ19870307 Tleubayev Ruslan Astana Pro Team AST 5:33:26
2 KAZ19920907 Lutsenko Alexey Astana Pro Team AST m.t.
3 ITA19830309 Ferrari Roberto Lampre - Merida LAM m.t.
4 GER19930613 Walscheid Max Team Giant-Alpecin TGA m.t.
5 BRA19871020 Andriato Rafael Equipe Nationale du Brésil BRA m.t.
6 AUS19911212 Jones Brenton Drapac Professional Cycling DPC m.t.
7 UKR19890830 Kulyk Andriy Kolss-BDC Team KLS m.t.
8 ITA19880102 Pasqualon Andrea Team Roth ROT m.t.
9 UKR19760104 Metlushenko Yuri Jilun - Shakeland Cycling Team JLS m.t.
10 HUN19830325 Der Zolt Team Vorarlberg VBG m.t.
11 BRA19810807 Chamorro Paiva Francisco Ramon Funvic Soul Cycles – Carrefour FSC m.t.
12 UKR19790609 Gretchyn Serguei Jilun - Shakeland Cycling Team JLS m.t.
13 KAZ19910314 Kamyshev Arman Astana Pro Team AST m.t.
14 CHN00000000 Jingbiao Zhao Hengxiang Cycling Team HEN m.t.
15 ITA19881028 Peron Andrea 2 Team Novo Nordisk TNN m.t.
Leader :
Rank UCI Code Name First name Nation Teams Code Uci Points
1 BRA19871020 Andriato Rafael Equipe Nationale du Brésil BRA Pts.
2016-10-24 : Haikou - Chengmai
Rank UCI Code Name First name Nation Teams Code Time/Gap Uci Points
1 GER19930613 Walscheid Max Team Giant-Alpecin TGA 5:09:08
2 ITA19880102 Pasqualon Andrea Team Roth ROT m.t.
3 GER19860606 Thomel Tino RTS-Santic Racing Team RTS m.t.
4 ITA19830309 Ferrari Roberto Lampre - Merida LAM m.t.
5 COL19800410 Duque Leonardo Delko Marseille Provence KTM DMP m.t.
6 BRA19871020 Andriato Rafael Equipe Nationale du Brésil BRA m.t.
7 AUS19911212 Jones Brenton Drapac Professional Cycling DPC m.t.
8 SUI19931105 Page Dylan Team Roth ROT m.t.
9 KAZ19920907 Lutsenko Alexey Astana Pro Team AST m.t.
10 UKR19890830 Kulyk Andriy Kolss-BDC Team KLS m.t.
11 HUN19830325 Der Zolt Team Vorarlberg VBG m.t.
12 POL19940715 Stosz Patryk CCC Sprandi - Polkowice CCC m.t.
13 KAZ19931029 Vlassenko Sergey Vino 4 - Ever SKO V4E m.t.
14 AUS19811110 Williams Christopher Team Novo Nordisk TNN m.t.
15 ITA19940225 Zurlo Federico Lampre - Merida LAM m.t.
Leader :
Rank UCI Code Name First name Nation Teams Code Uci Points
1 GER19930613 Walscheid Max Team Giant-Alpecin TGA Pts.
2016-10-25 : Chengmai - Danzhou
Rank UCI Code Name First name Nation Teams Code Time/Gap Uci Points
1 GER19930613 Walscheid Max Team Giant-Alpecin TGA 3:45:04
2 ITA19830309 Ferrari Roberto Lampre - Merida LAM m.t.
3 POL19880329 Kurek Adrian CCC Sprandi - Polkowice CCC m.t.
4 ITA19880102 Pasqualon Andrea Team Roth ROT m.t.
5 HUN19830325 Der Zolt Team Vorarlberg VBG m.t.
6 BRA19871020 Andriato Rafael Equipe Nationale du Brésil BRA m.t.
7 KAZ19870307 Tleubayev Ruslan Astana Pro Team AST m.t.
8 AUS19911212 Jones Brenton Drapac Professional Cycling DPC m.t.
9 RUS19900108 Neustroev Vasily Lokosphinx LOK m.t.
10 ESP19920110 Zurita Francesc Team Vorarlberg VBG m.t.
11 UKR19890830 Kulyk Andriy Kolss-BDC Team KLS m.t.
12 CHN00000000 Jingbiao Zhao Hengxiang Cycling Team HEN m.t.
13 ITA19881028 Peron Andrea 2 Team Novo Nordisk TNN m.t.
14 KAZ19931029 Vlassenko Sergey Vino 4 - Ever SKO V4E m.t.
15 NZL19920508 Evans Brad Equipe Nationale Nouvelle Zélande NZL m.t.
Leader :
Rank UCI Code Name First name Nation Teams Code Uci Points
1 GER19930613 Walscheid Max Team Giant-Alpecin TGA Pts.
2016-10-26 : Danzhou - Changjiang
Rank UCI Code Name First name Nation Teams Code Time/Gap Uci Points
1 GER19930613 Walscheid Max Team Giant-Alpecin TGA 4:29:52
2 BRA19871020 Andriato Rafael Equipe Nationale du Brésil BRA m.t.
3 ITA19830309 Ferrari Roberto Lampre - Merida LAM m.t.
4 AUS19911212 Jones Brenton Drapac Professional Cycling DPC m.t.
5 KAZ19910314 Kamyshev Arman Astana Pro Team AST m.t.
6 ITA19870117 Ponzi Simone CCC Sprandi - Polkowice CCC m.t.
7 KAZ19920907 Lutsenko Alexey Astana Pro Team AST m.t.
8 ITA19880102 Pasqualon Andrea Team Roth ROT m.t.
9 HUN19830325 Der Zolt Team Vorarlberg VBG m.t.
10 GER19860606 Thomel Tino RTS-Santic Racing Team RTS m.t.
11 POL19880329 Kurek Adrian CCC Sprandi - Polkowice CCC m.t.
12 RUS19900108 Neustroev Vasily Lokosphinx LOK m.t.
13 BRA19810807 Chamorro Paiva Francisco Ramon Funvic Soul Cycles – Carrefour FSC m.t.
14 ITA19881028 Peron Andrea 2 Team Novo Nordisk TNN m.t.
15 ESP19920110 Zurita Francesc Team Vorarlberg VBG m.t.
Leader :
Rank UCI Code Name First name Nation Teams Code Uci Points
1 GER19930613 Walscheid Max Team Giant-Alpecin TGA Pts.
2016-10-27 : Changjiang - Wuzhi Shan
Rank UCI Code Name First name Nation Teams Code Time/Gap Uci Points
1 SLO19941019 Mohoric Matej Lampre - Merida LAM 5:21:3
2 POL19800411 Niemiec Przemyslaw Lampre - Merida LAM m.t.
3 KAZ19920907 Lutsenko Alexey Astana Pro Team AST m.t.
4 COL19801022 Ortega Ramirez Mauricio RTS-Santic Racing Team RTS 34"
5 SUI19900501 Schelling Patrick Team Vorarlberg VBG m.t.
6 COL19800410 Duque Leonardo Delko Marseille Provence KTM DMP 50"
7 POR19851115 Faria Da Costa Mario Jorge Lampre - Merida LAM m.t.
8 ITA19910802 Fonzi Giuseppe Wilier Triestina - Southeast WIL m.t.
9 KAZ19920419 Davidenok Ilya RTS-Santic Racing Team RTS m.t.
10 COL19900408 Rueda Jefferson Jilun - Shakeland Cycling Team JLS m.t.
11 BRA19851020 Diniz Correia Alex Funvic Soul Cycles – Carrefour FSC m.t.
12 ITA19930124 Raileanu Cristian Wilier Triestina - Southeast WIL m.t.
13 COL19820910 Ospina Hernandes Carlos Alberto RTS-Santic Racing Team RTS m.t.
14 GER19850609 Fröhlinger Johannes Team Giant-Alpecin TGA m.t.
15 BLR19850525 Samoilau Branislau CCC Sprandi - Polkowice CCC m.t.
Leader :
Rank UCI Code Name First name Nation Teams Code Uci Points
1 KAZ19920907 Lutsenko Alexey Astana Pro Team AST Pts.
2016-10-28 : Wuzhi Shan - Sanya
Rank UCI Code Name First name Nation Teams Code Time/Gap Uci Points
1 GER19930613 Walscheid Max Team Giant-Alpecin TGA 2:51:45
2 AUS19911212 Jones Brenton Drapac Professional Cycling DPC m.t.
3 BRA19871020 Andriato Rafael Equipe Nationale du Brésil BRA m.t.
4 COL19800410 Duque Leonardo Delko Marseille Provence KTM DMP m.t.
5 ITA19830309 Ferrari Roberto Lampre - Merida LAM m.t.
6 BRA19810807 Chamorro Paiva Francisco Ramon Funvic Soul Cycles – Carrefour FSC m.t.
7 HUN19830325 Der Zolt Team Vorarlberg VBG m.t.
8 ESP19920110 Zurita Francesc Team Vorarlberg VBG m.t.
9 POL19940715 Stosz Patryk CCC Sprandi - Polkowice CCC m.t.
10 GER19860606 Thomel Tino RTS-Santic Racing Team RTS m.t.
11 ITA19870117 Ponzi Simone CCC Sprandi - Polkowice CCC m.t.
12 FRA19960619 Valognes Quentin Team Novo Nordisk Development m.t.
13 ITA19880102 Pasqualon Andrea Team Roth ROT m.t.
14 RUS00000000 Zotov Evgeny Equipe nationale de Russie RUS m.t.
15 UKR19870829 Vasylyuk Andriy Kolss-BDC Team KLS m.t.
Leader :
Rank UCI Code Name First name Nation Teams Code Uci Points
1 KAZ19920907 Lutsenko Alexey Astana Pro Team AST Pts.
2016-10-29 : Sanya - Qiongzhong
Rank UCI Code Name First name Nation Teams Code Time/Gap Uci Points
1 KAZ19920907 Lutsenko Alexey Astana Pro Team AST 4:13:50
2 BRA19871020 Andriato Rafael Equipe Nationale du Brésil BRA m.t.
3 ITA19880102 Pasqualon Andrea Team Roth ROT m.t.
4 ITA19870117 Ponzi Simone CCC Sprandi - Polkowice CCC m.t.
5 COL19800410 Duque Leonardo Delko Marseille Provence KTM DMP m.t.
6 POR19851115 Faria Da Costa Mario Jorge Lampre - Merida LAM m.t.
7 ITA19910802 Fonzi Giuseppe Wilier Triestina - Southeast WIL m.t.
8 RUS00000000 Zotov Evgeny Equipe nationale de Russie RUS m.t.
9 ITA19930124 Raileanu Cristian Wilier Triestina - Southeast WIL m.t.
10 SUI19900501 Schelling Patrick Team Vorarlberg VBG m.t.
11 GER19850609 Fröhlinger Johannes Team Giant-Alpecin TGA m.t.
12 KAZ19870223 Shushemoin Alexandre Vino 4 - Ever SKO V4E m.t.
13 ESP19850616 Barragan Daniel Dominguez HY Sport - Look Continental Cycling HYS m.t
14 COL19820910 Ospina Hernandes Carlos Alberto RTS-Santic Racing Team RTS m.t.
15 POL19800411 Niemiec Przemyslaw Lampre - Merida LAM m.t.
Leader :
Rank UCI Code Name First name Nation Teams Code Uci Points
1 KAZ19920907 Lutsenko Alexey Astana Pro Team AST Pts.
2016-10-30 : Xinglong - Xinglong
Rank UCI Code Name First name Nation Teams Code Time/Gap Uci Points
1 GER19930613 Walscheid Max Team Giant-Alpecin TGA 1:57:14
2 ITA19830309 Ferrari Roberto Lampre - Merida LAM m.t.
3 BRA19871020 Andriato Rafael Equipe Nationale du Brésil BRA m.t.
4 ITA19880102 Pasqualon Andrea Team Roth ROT m.t.
5 KAZ19870307 Tleubayev Ruslan Astana Pro Team AST m.t.
6 UKR19790609 Gretchyn Serguei Jilun - Shakeland Cycling Team JLS m.t.
7 HUN19830325 Der Zolt Team Vorarlberg VBG m.t.
8 ITA19930124 Raileanu Cristian Wilier Triestina - Southeast WIL m.t.
9 GER19860606 Thomel Tino RTS-Santic Racing Team RTS m.t.
10 COL19820910 Ospina Hernandes Carlos Alberto RTS-Santic Racing Team RTS m.t.
11 BEL19840402 De Backer Bert Team Giant-Alpecin TGA m.t.
12 AUT19880929 Krizek Matthias Team Roth ROT m.t.
13 AUS19831205 Sulzberger Bernard Drapac Professional Cycling DPC m.t.
14 POL19940715 Stosz Patryk CCC Sprandi - Polkowice CCC m.t.
15 KAZ19910314 Kamyshev Arman Astana Pro Team AST m.t.
historic
2015 - ME 2.HC.
1 Modolo Sacha
2 Zeits Andrey
2014 - ME 2.HC.
1 Hofland Moreno
2 Amorison Frédéric
2013 - ME 2.HC.
1 Gruzdev Dmitriy
2 Iglinskiy Valentin
2012 - ME 2.HC.
1 Iglinskiy Valentin
2 Janse Van Rensburg Reinardt
2011 - ME 2.HC.
1 Iglinskiy Valentin
2 Walker Johnny
2010 - ME 2.HC.
1 Ventoso Alberti Francisco José
2 Bole Grega
2009 - ME 2.HC.
1 Shpilevsky Boris
2 McCann David
2008 - ME 2.HC.
1 Radosz Robert
2 Klimov Roman
2007 - ME 2.HC.
1 Kolesnikov Sergey
2 Hirose Satoshi
 
 
Women
Men
Cyclingbase - 2001 - 2018